167 schutters gerangschikt worden en men leert uit deze vrij magere uitkomsten, dat onze infanterie, behalve in het goed schieten, ook nog veel in het vlug en goed schieten moet geoefend worden. K. Nov. 1871. H- Vereenvoudiging en verbetering. De grootstmogelijke eenheid in de bewapening bij een leger is nuttig om verschillende redenen, en vereenvoudigt bovendien de administratie. Zoo zagen wij dan ook met bijzonder veel genoegen, dat de djajaug-secars denzelfden sabel ontvangen hebben als de bereden wapens bij het leger. Opmerkelijk is het echter, men gelijkvormigheid op 'toog heeft gehad in de bewapening van een korps, dat in den strikten zin des woords niet tot het leger behoort, terwijl deze nuttige maatregel nog niet geheel en al bij het leger in practijk is gebracht. De veld-artilleristen b. v. dragen koppels, tweemaal zoo breed als die der kavallerie, in stede van voor beide wapens een en hetzelfde model te nemen. Zoo vindt men bij de kavallerie rechte, bij de artillerie kromme stangen; waarom dit? Het is toch moeielijk te veronderstellendat nog steeds beproefd wordt, welke soort stang de beste is. Ook zijn de zadels niet van t zelfde model. De stuks-kommandanten der veld-artillerie rijden op zoogenaamde Engelsche zadelsterwijl de kavallerie met een geheel ander model voor den dag komt (zadel-bok). Opzichtens de veld-artillerie, en meer speciaal de stukrijdeis, ver oorloven wij ons nog eene opmerking, n. 1. Waarom hebben die lieden geen lange sabels (artillerie- en kaval- lerie-model) in stede van de korte? We zijn van oordeel, het beter zoude zijn aan de stukrijders de lange sabel te geven, omdat zij evenals elk ander bereden wapen uitgerust dienen te zijn. Het geval kan zich voordoenen het heeft zich meer voorgedaandat de beredeu artillerienadat hare stukken onbruikbaar geworden waren, dan wel om andere redenen, als kavallerie is gebezigd, in welk geval de korte sabel zonder nut is- Het argument, als zoude de lange sabel te zwaar voor den inlander zijnis niet geldigwant dan is dit wapen ook te zwaar voor de djajang-secars. Ten slotte nos; een enkel woord over den model-sabel der infante- rie-officieren.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 174