10 Kan het verwondering barenzoo bij dergelijke handelingen op de tevredenheid onder de militaire staatsdienaren in Indië niet te roemen is? Thans terugkeerende tot ons onderwerpvragen wij ons op nieuw af, waar de kolonel Weitzel dan toch wel verkwisting bij het In disch leger ontdekt mocht hebben? Wellicht ten aanzien der vestingwerken Het zij ons dan ver gund, ook daarover eenige regels te zeggen. Het is eene vrij algemeene opinie, dat in Indië millioenen schats zijn verknoeid aan vestingwerken, die of reeds weder gesloopt zijn, of slechts behouden blijven omdat ze er toch eens zijn. De waarheid is, dat in het dertigjarig tijdvak 18351865 voor buitengewone defensiewerken eene som van circa 23 millioen is uitgegeven. Men heeft daarvoor, wij erkennen dat gaarne, defensiewerken van groo- tendeels problematiek nut aangelegdmaar uit die millioenen zijn o. a. tevens betaald al de kosten der geniemagazijnenwelke toch ook voor de gewone werken dienden al het te Willem I en Baujoe-Biroe gebouwde magazijnentroe pen- en officierslogies de militaire gebouwen te Gombong en Ngawie; meerdere militaire gebouwen te BataviaSamarang en Soerabaja. De zaak was aldus gesteld: in 1835 was door den Koning bepaald dat jaarlijks, voor de uitvoering van het vestingstelsel, een crediet van één millioen guldens geopend zoude worden. Dit bedrag was te groot en kon niet verwerkt worden, en het lag dus voor de handdat men op den post //buitengewone defensiewerken alles bracht, wat maar eenigszins met de defensie in verband te brengen was. De troepenstelling te Willem I en Banjoe-Biroe was gebaseerd op de aangenomen beginselen van verdedigingdus werd daar alles gebouwd voor rekening van de //buitengewone defensiewerken." Zoo ging het overal. Men mag dus ook in geen gevalaannemende al dat de gebouwde vestingvjerhen niet de minste waarde hebbenzeggen dat drie en twintig millioen aan vestingwerken //verknoeid zijn. De gegevens voor eene raming ontbreken ons ten eenenmalemaar wij meenen gerust te mogen aannemendatna aftrek van het thans nosr bruikbare, niet meer dan tien of twaaf millioen in meerdere of mindere mate //verknoeid" mogen heeten. Moet men dit nu speciaal aan Indië wijten oorzeker neen. O 7

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 17