175 gestrafte nadeelig kunnen worden en uit dien hoofde in een strafstelsel niet behooren", doch die daarbij ten eenenmale over het hoofd ziet, dat, vermits elke straf hetzij correctioneel, hetzij crimineel "lij ruwe en onvoorzichtige uitvoeringvoor den gestrafte nadeelig kan wordenmen diensvolgensnaar de meening en het betoog van den Generaal van Swieten, eigenlijk een strafstelsel zoude moeten hebben zo?ider straffen! Geneesheeren kunnen hunne patiënten"door ruwe en onvoorzichtige" behandelingniet alleen nadeelmaar zelfs den dood veroorzaken; neem dus geen geneesheeren Spijzen kunnen, uiig ruwe en onvoorzichtigetoebereiding, of bij zoodanig gebruik het lichaam nadeelig zijnja zelfs den dood veroorzakengebruik dus geene spijzen, eet niet!! Dit is de consequente toepassing van de bewijskracht van den Generaal van Swieten! Wij vragen voorts, met welk recht de Generaal van Swieten in den heer Nierstrasz laakt en wraakt (zie 's Generaals uitroep op bladzijde 23 '/Dus op bloot autoriteitsgeloofdiens bewering, dat men zich wel mag verlaten op hetgeen een man als de actuëele leger- kommandant zegt, terwijl hij, Generaal, in zijn opstel wèl zeer veel verhaalt, doch geen enkel bewijs voor de waarheid zijner beweringen levert? Gelooft de Generaal van Swieten, dat het publiek grooter vertrouwen stelt op zijne verklaringen en beweringen op zijne au toriteit, dan op die van den tegenwoordigen Leger-kommandant Wij zijn bepaald eeue. tegenovergestelde meening toegedaan; wij zijn van gevoelen en ongetwijfeld de overgroote meerderheid met ons wellicht alleen de Generaal van Swieten niet dat meer waarde verdient en dus moet worden gehechtin den regel en bij aangele genheden als de onderwerpelijke vooral, aan het gevoelen en aan de adviezen van Leger-kommandanten, die nog in actieven dienst zijn en dus direct en groot persoonlijk belang hebben bij de zaak en op wie nog de werkelijke verantwoordelijkheid en aansprakelijkheid rust, dan aan dat van mannen, die, als de Generaal van Swietenbereids lang zijn gepensioneerd en dus niet meer in aanraking komen met het actieve leger en zijne instellingenen voor niets meer verant woordelijk en aansprakelijk zijn. Wij deelen niet alleen de vrees van den heer Nierstrasz //voor de adviezen van personen hier te lande" in Nederland //die den toestand" in Indië //niet meer kennenmaar moeten voor ons- zelven alle vertrouwen ontzeggenen het publiek waarschuwen toch vooral niet te gretig geloof te hechten, aan de adviezen, als dat ter zake van de rietslagen bij het Indische leger van den Generaal van

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 182