182 Bewijzen overigens zoowel de door den tegenwoordigen Légerkom- mandant uitgevaardigde Algemeene ordersals de pensioneeringen op zijne voordrachten, van voor hunne gewichtige taak minder geschikt of ongeschikt gebleken chefs en andere officieren, niet overtuigend, dat ook naar verbetering ten deze ten ijverigste wordt gestreefd F Doch om wel te bevroeden reden onthouden wij ons van nadere bespreking van de verschillende, blijkens die orders, in de drie laatste jaren getroffen maatregelen; wij bepalen er ons toe, eenvoudig naar die Algemeene orders te verwijzen. Uitzondering echter moeten wij daarop maken, omtrent ééne aan gelegenheid, omdat zij onmiddellijk en ten nauwste betrekking heeft tot het door den Generaal van Swieten behandelde onderwerp, de rietslagen bij het Indische leger. Wij bedoelen het .Gouvernements besluit van 28 Januari 18-12, No 1, opgenomen in de Algemeene order van 15 Februari 1842, No. -3, regelende de bestraffing voor den militair van het Indische leger bij overschrijding, zonder ver gunning, van den voor elke garnizoensplaats in Indië vastgestelden rayon. De Generaal van Swieten schrijft daaromtrent, op bladzijde 12 van zijn onderwerpelijk besproken opstel, het "volgende //Als men aan den rotting waarde wil toekennen, als een middel om slechte sujetten door vrees voor de slagen op den goeden weg te houdehoezeer het bewijs nog geleverd moet wordendat slechte sujetten door slagen tot goede soldaten zijn gemaakt mag men toch ook den indruk niet voorbij zien, dien deze correctie op goede soldaten vooral nieuwelingen moet maken. Men zegge niet dat deze daardoor niet getroffen worden, want het meerendeeldat met slagen gestraft is, kwam inet andere verwachtingen en een beter verleden in Indië, en is eerst later door verleiding tot moedeloos heid, zoo niet door wanhoop tot verval gekomen. Hoe velen zijn er ook niet, die met slagen gestraft zijn en toch niets anders mis dreven hadden dan den verboden rayon te overschrijden of zich eenige dagen zonder verlof van het korps te verwijderen. Was het niet onmenschelijk hen, wanneer zij door de politie opgevat werden, daarvoor, behalve de vergoeding van het opvatloonmet 2,; klasse van disciplinerietslagen en consignement tot dat het opvatloon 12,voor den Europeaan, ƒ6,voor den Inlander) van de soldij gekort was" (te straffen) In eeue noot voegt de Generaal van Swieten nog het volgende daarbij: »Het Gouvernements-besluit van 28 Januari 1842, No. 1,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 189