189 te slaan; op grond dier ondervinding kunnen we dan ook gerust zeggen: er werden door de maatregelen die de afschaffing steunen moestenwel huichelaars gevormd, maar geen afschaffers, terwijl de kameraadschap in de korpsen werd vernietigd. De soldaten afschaffers werden gescheiden van hunne collega's niet afschaffersin de kantine werden hen afzon derlijke localen aangewezenwaarbij dat der laatsten bijna geen zitplaats aanbood, dat der eersten van stoelen was voorzien; in de kazerne hadden zij insgelijks afzonderlijke chambre'es; tot de onaangenaamste en vuilste corvees werden de niet-afschaffers gekommandeerdmet sparing der anderen, die toch gelijk met hen in de controle stonden. Wij hebben onderofficieren zien aanstellen, die voor den korporaalsrang niet geschikt waren, maar boven hun mededingers uitblonken door een bewijs van lidmaatschap. Wij hebben 't den kommandant van het 15c bataillon zeiven hooren zeggen, toen de bataillons-adjudant kwam te mankeeren, dat hij geen officier voor die betrekking wilde voordragen, dan een die lid was van de afschaffings- vereenigingliever zoude hij dan een officier van een ander korps vragen; een luitenant meldde zich den avond van dien dag aan voor de afschaffing en hij werd adjudant. Wij hebben officieren als kommandanten naar posten zien zendendie kort te vorenwegens verregaand misbruik van spiritualiënvan andere posten waren afgelostmaar na terugkomst ter hoofdplaats tot de afscliaffings-vereeniging waren toegetreden. Wij hebben zelfs welverdiende zware bestraffingen zien opheffenomdat de schuldige aanzoek deed voor het lidmaatschap. Wij hebben afschaffers gekend die in het geheim zich geregeld aan sterken drank te buiten gingen. Wij hebben hardnekkige weigeraars om toe te treden tot de vereeniging, zien verbannen naar Nias, Singkel, Sibogha en andere lustoorden ter kuste. l)at de generaal-majoor gouverneur, van dit stelsel niets wistmaar zijn stafofficieren, ijverigen strevende naar de vervulling zijner wenschen dan hij zelf, in vereeniging met den president van het genootschap, dit aldus opschroefden, en den generaal den schoonen schijn want werkelijk werden door die maatregelen veel namen op de lijst der afschaffers ge schreven en veel brevetten uitgereikt voor het ware lieten zien, willen wij gaarne geloovenwij houden ons overtuigd dat de generaal geheel ter goeder trouw was, maar zijne schwarmerei leidde tot geheel verkeerd resultaat. Het is dan ook zeer natuurlijk dat onmiddellijk na zijn vertrek naar Batavia, het geheele afschaffings-genootschapdat op zulke ondeug delijke grondslagen rustteophield te bestaan. Hoeveel autoriteiten zich daarbij gecompromitteerd hebben, en {oonden dat hun woord en belofte eigenlijk geen pijp tabak waard warendaarvan zullen wij hier maar geen voorbeelden aanhalen. De zaak behoort tot de geschiedenis en de meesten der in haar betrokkenen zijn reeds lang van het tooneel verdwenen. Wij hebben haar dan ook alleen maar opgehaald, naar aanleiding van het in de jongste aflevering van het Tijdschrift van Ned. Indië daarover geschre-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 196