192 Immers, indien de Generaal van Swieten in werkelijkheid overtuigd ware geweest van de goede werking van vereenigingen als diewelke tijdens zijn bestuur te Padang bestonden, dan gewis zoude hij niet in gebreke zijn gebleven ook als Kommandant van het Indische leger, zijne hooge sympathie te blijven verleenen aan de afschaffings-ver- eeniging ter Sumatra's Westkust (hetgeen toch voorwaar niet moeie- lijk was voor eene werkelijk goede zaak maar ook om elders in Indië, én in de eerste plaats op Batavia, waar hij persoonlijk zich bevond en invloed kon uitoefenen en van zijne hooge sympathie koude doen blijken, zoodanige vereenigingen te doen tot stand komen. Dit ware plicht geweest van den Generaal van Swieten, in dien hij de zekerheid hadde gehad van de heilzame gevolgen voor het leger van de oprichting van afschaffings-vereenigingen als die te Padang. In stede van dien, heeft de Generaal van Swieten eerst te Willem I de door den kolonel Boelhouwer genomen maatregel, die was inden geest van hetgeen te Padang was geschied onder het bestuur en de hoo^e sympathie van den Generaal van Swieten, doen intrekken, en daarna zelfs de bepalingen betreffende eene splitsing der onder officieren en manschappen van het leger in twee categoriën buiten werking gesteld. Is het aanneembaar, dat dit alles zoude zijn geschied, indien de Generaal van Swieten zelf niet de overtuiging had erlangd van het kunstmatige van het bestaan en van de slechte werking van de af schaffings-vereenigingen Wij bezitten die overtuiging, omdat de grondslag, waarop zoo danige vereenigingen zijn gebouwd, is onnatuurlijk, en de-druk voor de leden van zoodanige vereenigingen is hoogst ongelijkmatig. Het is eene erkende zaak, dat het menschelijke lichaam eene natuurlijke neigingzoo al geene directe behoefte heeft aan opwekkende middelen. Tot bevrediging van die neiging, van die behoefte, heeft men ver schillende middelen, overal, zelfs bij de nog schier in natuurstaat verkeerende, zoo wel als bij de meest beschaafde volken. Onthou ding is dus niet natuurlijk; het is een dwang dien men zich oplegt. Voor bemiddelden is het zeer gemakkelijk en volstrekt geene opoffe ring, om het gebruik van sterken drank, dat wil zeggen genever, brandewijn, arak en dergelijken, natelateuomdat zij zich voor dat gemis ruimschoots schadeloos kunnen' en ook weten te stellen, door het gebruik van portwijn, madera, roode en rijn-wijnen, bieren, enz. enz. Verreweg het meerendeel der leden van de maatschappijen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 199