14 zoude zijn, willen wij niet beoordeelen. Maar zeker is het, dat de in Indië getroffen regeling uitmuntend werkten dat geen troepen officier van ondervinding, zelfs niet ter wille der daardoor vermeer derende promotiekansenhier eene indeeling in regimenten zoude wenschen. //Een Indisch bataillon heeft bijna nooit recruten, en, zijn zij er, dan nog zeer weinig. Het Europeesch gedeelte komt geoefend uit Ne derland"zoo lezen we op bl. 34. De vraag is, waar verre weg het grootste gedeelte dier geoefende troepen hare oefening zou hebben verkregen? Zij, die vroeger, 't zij in Nederland of in Indië gediend hebben, zijn natuurlijk in den wapenhandel bedreven; doch dit is eene kleine minderheid. De meesten zijn recrutendie in Harderwijk aangenomen en gekleed, spoedig naar Indië gezonden worden en dan nog moeite genoeg met de oefening geven. Als de kolonel Weitzel ooit eene kompagnie in Indië gekommandeerd had, zou hij voorzeker ons gevoelen deelen. In Indië bestaan depots, zegt de schrijver al verder: //Op Java zijn drie zoogenaamde subsistentenkaders of eigenlijk algemeene depóts? Wij zouden haast willen vragenhoe komt de schrijver toch aan zoodanige voorstelling? Die subsistentenkaders hebben even weinig van een algemeen depot als wat ge wilt lezer, mits ge twee grootheden vergelijkt, die zoo ongelijknamig en ongelijksoortig mogelijk zijn. Ze gelijken niets op een algemeen depot. Door de vele posten in Indiëde meerdere mutatie door paspoort, gagementenz. enz. zijn er altijd betrekkelijk veel militairen op reis, en de groote doorvoerplaatsen zijn, natuurlijk, de hoofdplaatsen. Omdat men die militairen niet in een logement kan herbergen en liet systeem van inkwartiering hier niet bestaatook veel te druk kend zoude zijn worden zij bij een afzonderlijk korps in subsis- tentie gevoerd. Dat korps bestaat uit een paar officieren, eenig ka der, en een of twee fuseliers, die als kok fungeeren. Wapens of magazijnen vindt men bij het subsistentenkader niet. Nu wordt, op plaatsen waar dit bestaat, het subsistentenkader tevens gebezigd voor het administratief beheer van militairen, die tot geen der korp sen behooren, zooals militaire schrijvers, geniewerklieden enz., en worden, mede administratief, de bezettingen van sommige posten (o. a. in de 3e Mil. Afd. op Java) onder den kommandant van het subsistentenkader ter hoofdplaats gesteld. Van oefening, uitrusting enz. van troepen bij subsistentenkaders is

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 21