£15 den ochtend den teruginarsch naar Panka Djene weêr aan te ne men. Wat zou er ook anders gedaan moeten worden Eene om trekking van twee of drie dagmarschen had op een ander pad kun nen brengen, doch op welk? Zou van die zijde Toeroekapaija te naderen zijn? Er werd dus besloten om den volgenden ochtend al' te trekken. De koude van den nacht maakte, dat om twee uur allen reeds wakker waren. Koffie en rijst, die gekookt waren, werden met geroosterde ding- ding genuttigden om de geblesseerden spoedig meer noodige hulp en verbetering te verschaffen, werd. door de marine-landingsdivisie een begin met den afmarsch gemaakt. Aan haar was het begeleiden der geblesseerden opgedragen. Tegen zes uur had ook de landmachtkolonne, waarbij de Gou verneur en de majoor Veenhuijzen zich aansloten, zich in beweging gesteld, zoodat ten half zeven het bivak door de kolonne ontruimd was; de hulptroepen volgden daarna. Om half twaalf werdna eenen zeer inoeielijken teruginarsch, Panka Djene bereikt, en 's namiddags gingen de gekwetsten naar boord, die dadelijk naar Makassar wer den overgevoerd. De Gouverneur vermeende, dat, indien de troepen te Panka Djene nog eenigen tijd verbleven, dit een minder goeden indruk geven zoude bij de bevolking, en deze Hoofd-ambtenaar vond het uit dat oogpunt dus wenschelijk, dat de geheele kolonne den volgenden ochtend insgelijks naar de hoofdplaats terugkeerde. De kolonne- kommandant vermeende hiertegen zich niet te zeer te moeten ver zettenhet te Panka Djene nog aanwezige gedeelte der mobile kolonne embarkeerde zich dus den volgenden ochtenden kwam des namiddags te Makasser terug. Een paar dagen daarna vereenigden zich al de troependie voor Djawaja en in het Toeroekapaija gebergte-gestreden hadden, en hield de kolonne-kommandant tot hen eene toespraakwaarin hij hulde bracht aan den moed en de volharding, die allen hadden aan den dag gelegd. Daarmede ot liever daarna begon het gewone garnizoensleven weder. Nu kwamen er voorloopig geene berichten meer in omtrent Kraïng Ponto-Bonto en den ex-Matoa van Tjamba-Tjambaen won het denk beeld al meer en meer velddat de opstandelingen het opgegeven hadden, verder oproerig te handelen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 222