223 kommandant echter gesteld, dat de Gouverneur aan de hoofden der hulptroepen van Gat tarang, van Segerie en van Boengeroe zoude doen mededeelenwaarom de kolonne op haren weg terugkeerde. Hier aan beloofde de Gouverneur Bakkers te zullen voldoen en de kolonne keerde naar Poenrangan terug. Van daar werd de marsch naar Segerie aangenomenalwaar men den 2den Oktober aankwam, na van 's ochtends halfvier tot 's avonds zes uur onder weg te zijn geweest. Den 3d™ werd daar een meer dan verdiende rustdag gehouden en den 4den October keerde de mobile kolonnezonder eenen enkelen achterblijver van land- of zeemacht, te Panka Djene terug. Van daar we rden de troepen naar Makasser gedirigeerd, behalve het vaste detachement en eene mobile alleen uit landmacht bestaande ko lonne, sterk 3 officieren, 125 infanteristen en 1 mortier met bediening. Aan deze kolonne, door den kapitein van Leersum gekomman- deerdwerd opgedragendoor aanhoudende grootere en kleinere patrouilles het ten zuiden en westen der vijandelijke positiën gelegen terrein te bekruisen, totdat van Batavia de toestem ming zoude verkregen zijn om de grenzen van Lamoeroe door de troepen te doen overschrijden. Van Leersum en de zijnen maakten zich den hun gegeven tijd goed ten nutte en menige marsch weid gemaakt, waardoor al meer en meer kennis van het terrein opgedaan werd. In het begin van November kwam eindelijk de gevraagde toestem ming van Batavia. De Gouverneur van Celebes begaf zich per stoomschip naar Boni, om met den Leenvorst van dat rijk de voorgeschreven vormen in acht te nemendie voor het overschrijden der grenzen van Lamoeroe een achterleen van Boni vereischt worden. Eenige manschappen van de verschillende posten opgeroepen om de kolonne, die reeds verscheiden zieken had, te versterken, zouden met dat stoomschip naar Makasser worden gebracht. De Gouverneur had den vermoedelijken datum van terugkeer te Makasser aan den militairen kommandant opgegeven. Deze kommandant was op denzelfden dag, waarop de Gouverneur per stoomer vertrok, overland naar Panka Djene en van daar naar de te Launé gelegerde mobile kolonne vertrokken. Hier verkende hij het terrein ten zuid-oosten der vijandelijke positiënen mocht in alle deelen de door Kapitein van Leersum getroffen maatregelen goedkeuren. Van Leersum had bij Lanné eene

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 230