positie ingenomen, die toestond, met zeer weinig troepen eene aan zienlijke macht, die van het oosten kon opkomen, tegen te houden. En werkelijk, eenige Wadjoreesche en Bonische prinsen hadden zich met omstreeks 300 a 400 man en eenige paarden met munitie en vivres beladen daar dicht bij genesteld, steeds wachtende, dat de ko- lonne zich van daar verwijderde. Van Leersum, het gewicht van dat punt inziende, eu de geruchten, die door valsche spionnen werden overgebracht, op hare goede waarde schattende, had zich aan die plaats vastgehouden, tot dat de militaire kommandant zelf plaatselijk onderzoek zou gedaan en beslist hebben. Zooals duidelijk, deze vereenigde zich met hetgeen door van Leersum was verricht en keurde diens handelingen ten volle goed. Alvorens verder te gaan, is het niet ondienstig, het terrein van Panka Djene lot Lanné eenigszins te beschrijven, en een kort over zicht te geven van het door de mobile kolonne verrichte gedurende den tijd, dat de militaire kommandant van Celebes te Makasser was geweest, om daar zijne bureau- en andere dienstaangelegenheden af te doen. In eenigszins zuidelijker strekking dan den weg op naar het Toe- roekapaija-gebergte leidt van Panka Djene een even ongebaand pad naar Passer-Boelecomba. De weg daarheen loopt over rijst- en alang-alang-veldendoor djagong-tuinen en bosch over vrij ellen ter rein; op ruim half weg komt het rotsachtig gebergte uit den grond op. Soms zijn het enkele rotsspitsendie zich vertoonensoms ook geheele loodrecht uit den grond oprijzende rotsmassa's. Niet ver van de kampong Siloro naderen twee zulke zeer lange en breede massa's elkander tot op 150 passen afstand; de rechter zuidelijke rotsmassa is loodrecht omhoog; de linker noordelijkeheeft eenige helling; de naauwe doortocht tusschen deze rotsblokken heet de «poort van Siloro", waarin een uit keisteenen opgeworpen wal over bijna de geheele breedte van den weg of doorgang nog aanwezig is van 1825, toen de opgestane bevolking zich tegen onze troepen aldaar verdedigde. Op eenen korten afstand voorbij die poort van Siloro moet de berg van Siloro, wiens toppen verscheidene namen dragen, overgetrokken worden. Deze overgang is zeer bezwarend, daar het pad gevormd is door het uitregenen der aarde tusschen de gleuven van den rotssteenen soms is dit pad, op eene breedte van een a anderhalve voet, wel een meter, somtijds nog meer, diep uitge- groefden hier en daar van uitstekende rotspunten voorziendie zelfs den onbeladen voetganger het passeeren bijna ondoenlijk maken. 224

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 231