16 niet alleen kleeding, maar ook velerhande andere zaken: aardewerk, glaswerk, ijzerwerken, gezouten vleesch, spekboterenz. enz.zaken die men, zoo men ze in Nederland noodig heeft, overal in den handel tegen billijke prijzen kan koopen, en waarvan dus daar gèen voorraad noodig is. Wij gelooven dus ook, dat ten aanzien der magazijnen het belang van 's lands schatkist behoorlijk in het oog is gehouden. Wij weten dan ook maar één bezwaar tegen de tegenwoordige inrichtingzij is in tijd van vrede uitmuntendmaar in tijd van oorlog niet, omdat de magazijnen thans nog aan het strand gelegen zijn en dus allicht in handen des vijands kunnen vallen. Yan het overbrengen der voorradennadat een oorlog met eene buitenlandsche mogendheid is uitgebrokennaar het binnenlandzal toch wel of in 't geheel geene, of slechts gedeeltelijk sprake kunnen zijn. Men brenge dus de magazijnen van Batavia, Samarang en Soerabaja, in het belang der verdedigingreeds in vredestijd over naar de Preanger Regentschappen, naar Willem I en naar het Modjokerto'sche. Met het bovenstaande meenen wij te kunnen volstaan. Wij meenen te hebben aangetoond, dat de kolonel Weitzel, in de bijlage B zijner brochure, over het algemeen de door hem aangeroerde Indische aange legenheden onjuist heeft voorgesteld, en dat men wel degelijk naar het Oost-Indische leger kan verwijzen, wanneer er sprake van is om zuinigheid te leeren. Niet, dat men ook hier nog niet zou kunnen bezuinigen: door de troepen in de binnenlanden te legeren zal men de gezondheid der manschappen bevorderendoor concentratie, intrekking van posten, zal men de oefening der troepen bevoordeelen en hooge transportkosten bezuinigendoor in Indië in de behoeften van het leger te voorzien, zal men geene verlegen of bedorven goederen meer ontvangen en geene groote voorraden meer behoeven aan te houden. Maar zooveel is zekerin 't algemeen kan mende toestanden des lands in aan merking genomen, geen zuiniger legerinrichting aanwijzen dan de Indischen, in meer dan een opzicht is die zuinigheid zelfs te ver gedreven. S.December 1871. A.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 23