239 gehoorzaamheid kunnen vorderen, zonder bij de minste handelingen in het kazerneleven de subordinatie te compromitteeren Waarom zou de man, die zich aldus, ofschoon ongegraduëerd, heeft doen kennen door zijne geschiktheid om orders te doen opvolgen, en daarbij de noodige kennis bezit, niet in eens onderofficier kunnen worden? Op die wijze wordt tusscheu hem en de manschappen eene bedui dende grenslijn afgebakend; de tusscheurangdie den betrokkene niet genoeg in zijne eigen oogen en in die van den soldaat releveert, is thans dikwijls een rustpunt, waar velen als goede dienstdoeners verloren gaan. Etudes sur Vavenir des armées permanentes Nieuwe torpedobooten. Volgens de Mitth. über Geg. des Art. und Genie-wesens zijn te Dantzig drie nieuwe torpedobooten in aan maak. Terwijl vroegere dergelijke booten zelf de torpedo's waren, die, zonder bemanning, op de vijandelijke schepen werden afgezonden en bij den schok tegen deze sprongen, zullen de nieuwe booten be mand worden en hebben zij een afzonderlijke torpedo aan boord, die door de bemanning onder het vijandelijk vaartuig wordt gebracht. De booten, die den vischvorm hebben, zijn geheel van ijzer, on geveer 19»1 lang en lm, 9 ii 2™, 2 breed. Het dek is rond, om minder vat te geven aan vijandelijke projectielen. Bij het afgaan op den vijand bevindt zich natuurlijk niemand op het dek; het sturen geschiedt aan de voorzijde, alwaar een geringe verhooging voorzien van een 0™, 026 wijde opening, op het dek is aangebracht^ om den stuurman het uitkijken mogelijk te maken. De ijzeren be kleeding van de boot is zoo dik genomen als zonder bezwaar voor de snelheid mogelijk is. De bedoelde booten zijn stoombark'assen en worden met petroleum gestookt, hetwelk in ijzeren vaten zoogenaamde bunkers in het achtergedeelte der boot wordt bewaard; de vaten zijn dik genoeg om tegen een kogel (welk kaliber wordt niet meegedeeld) be stand te zijn. Het geheele vaartuig is uitwendig voorzien van een kleine 0in, 3 breede galerijdie door een ijzeren ketting beschut is. In het midden van het lichaam der boot is een ruimte gespaard tot het plaatsen der torpedo en tot verblijfplaats voor de man schappen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 246