OYER DE VERSTERKING YAN GROOTE STEDEN. De versterking van groote steden is vooral sedert den jongsten oorlog eene question Irulante geworden. Ook Indische organen hebben voor de behandeling van dit vraagstuk hunne kolommen reeds geopend. Het schijnt mij daarom niet van belang ontbloot, voor de lezers van dit tijdschrift een en ander mede te deelen uit het werk van den op 2 Sept. 1S70 voor Straatsburg gesneuvelden Pruisischen kapitein-ingenieur Karl Adolf Hertzberg: Betrachtungen über clie Befestigung groszer Stcidte. Bin Wort für die Stadtfestungen (14.4 bl., f 1,30) mede te deelen. Het boek was in Mei 1870 reeds voor den druk gereed en werd na den dood van den schrijver uit gegeven door zijn' broeder Gustav Hertzberg, hoogleeraar in de ge schiedenis aan de hoogeschool te Halle. Wij zullen niet beginnen bij het begin, maar bij het slot, om reeds dadelijk het gevoelen van den kundigen Hertzberg te doen kennen. Samenvatting »Wij staan hier aan het eind van onze onderzoekingen omtrent het gewichtige vraagstuk van de doelmatigheid der bestaande groote stadvestingenonderzoekingen, ingesteld zonder eenige voor ingenomenheid en, gelijk wij durven beweren, met het oogmerk om san elke omstandigheid recht te doen wedervaren. Wij hebben ge zien, dat de steden gedeeltelijk wegens hare eigene waarde, maar bovenal als middelpunten van verheeraltijd den oorlog tot zich trekkenwij kunnen er bijvoegendat voor ééne beschotene of ernstig verontruste stadvesting tien andere ongedeerd bleventerwijl zij toch 11

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 248