hoogst gewichtige, zoo ook al minder in het oog vallende diensten bewezen, en alles, wat zij bevatten, tegen vijandelijke werking ver zekerden; wij bevonden eindelijk, dat ook een ernstig bombardement nog dikwijls achterblijft bij het meestal daarvan ontworpen schrik beeld. Wij deden bovendien opmerken, dat het niet bevestigen van eene stad haar geenszins een' vrijbrief tegen de gruwelen van den oorlog verleent haar namelijk er niet tegen waarborgt door vriend of vijand in geval van nood bezet, gebarrikadeerdverdedigd, be schoten en bestormd te worden; ja, dat de vijand ze tot eene tijde lijke vesting inricht (b. v. Wittenberg, Dresden en Hamburg in 1813, Dresden in 1866), en dat zij dan aan alle nadeelen van de stadvestingen blootstaat zonder er de voordeelen van te genieten daar eigenlijk juist tijdelijk versterkte plaatsen den vijand tot bom bardement en bestorming verlokken." Na al het bovenstaande kunnen de bezwaren tegen het bevestigen van groote steden als vervallen worden beschouwden ook die lieden, wier vaderlandsliefde meer of minder lijdt onder de zorg voor hun nen eigendom, zullen wellicht blozen bij de gedachte, dat bijna al leen Duitschland aan de wereld het schouwspel van eene zelfzuchtige beweging tegen eene instelling bood, waaraan het vaderland behoefte heeft. Ook in Frankrijk gevoelen groote steden zich in hare ont wikkeling belemmerd door hare te nauw geworden omwalling maar met de krachtige vaderlandsliefde van de Franschen, die wij reeds in de paragraaf over proviandeering herdachten (met de woor den in de noot op bl. 75: '/overigens hebben nde verwende Parij- zenaren\ en in het algemeen de Franschen, dikwijls genoeg de gave getoond zich als vaderlanders in de omstandigheden te schikken, die wij, Duitschers, hun slechts benijden kunnen". Ik herinner hierbij, dat het boek vóór het beleg van Straatsburg en Parijs ge schreven werd. Fr.), declameerden zij niet uit hun particulier stand punt tegen het hinderlijke en grootendeels voor hen veel drukkender stelsel, maar richtten (en richten) hunne verzoeken op doelmatige tegemoetkoming, namelijk op uitbreiding. Moge dit voorbeeld ge waardeerd worden en tot geduld aanvuren bij het dragen van enkele ongemakkeu en lastenwaartegenover toch ook velerlei voordeelen staan. Wie de verschrikkingen van eene belegering of van een bombardement vreest, of wien in vredestijd de onvermijdelijke be perkingen in eene vesting werkelijk ernstig hinderenmoge bij tijds elders zijn heil zoeken; de staat moet nu en dan ook zulke offers vorderen. 242

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 249