243 Wie echter meent te inoeteu blijven, verkwiste zijn' tijd niet met theoretische of onbetamelijke zwetserijen en bewegingen voor een hersenschimmig denkbeeld, maar bewerke van zijn standpunt,, dat zijne woonplaats eene in elk opzicht sterke, machtige, ja onaantast bare vesting worde, wat bijna een waarborg voor een blijvenden vrede -uitmaakt. Vat is in dit vraagstuk voor den staatzoowel als voor den particulierde eenige goede oplossing Dienstendoor enkele vestingen bevoezeu in de oorlogen na 1815. //Slechts heenstappende over de vele en deels zeer belangrijke ge beurtenissen op het gebied van den vestingoorlog, die tot het jaar 1848 in Italië, Spanje, Portugal, Griekenland en voornamelijk in Turkije voorvielen (belegeringen van Braïla, Varna, Silistria, Sjoemla of, gelijk gedachtelooze Hollanders schrijven, Schumla), dewijl de omstandigheden daarbij van bijzonderen politieken of plaatselijken aard waren, treffen wij in het jaar 1848 in Italië een gedenkwaardig voorbeeld der werking van goed aangelegde vestingen aan. Hoor den opstand in Milaan en de plotselinge oorlogsverklaring van Sardinië genoodzaakt met zijne zwakke strijdkrachten voorloopig terug te wijken, wierp zich de maarschalk Radetzky in de vesting Verona en hield zich, met behulp van deze plaats en van de ves tingen Legnago, Mantua en Peschiera, waarvan slechts de laatste door bombardement en blokkade (zij ligt aan het Garda-meer) ver loren ging, gedeeltelijk door gevechten in zijne stellinggedeeltelijk door uitvallen met afwisselende uitkomsten vijf maanden aan de Etsch staande tegen de in getal veel sterkere vijanden, die in zijn' rug de stad Venetië en bijna geheel de provincie Venetië bezet hiel den. Nadat hij allengskens versterking tot zich getrokken had, sloeg hij door doelmatige aanvallende bewegingen eerst Durando bij Vi- cenza en daarna de Sardiniërs bij Custozza, Somma Campagna en Volta, wat den strijd besliste. Alleen de vestingen hadden in dit geval het stand houden van Radetzky in Italië, en daardoor het hehoud van Opper-Italië voor Oostenrijk mooglijk gemaakt. In hetzelfde jaar en in de eerstvolgende jaren bewezen verder Ve netië en Rome aan de ItalianenKomornOfenArad en Temeswar «au de Hongaren, in Sleeswijk-Holstein en Jutland de vestingen ftendsburg, Prederiks'oordAlsen-Düppel en Predericia haren bezit ters de grootste dienstenmaar eenen op zich-zelven hopeloozm lcaw.p konden zij natuurlijk niet volhouden.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 250