Hasten van de giioote steden in vredestijd door haar 245 Maar hij, die bij de zaak betrokken is en dien blik'in de toekomst mist en die nu eens tot den oorlog besloten heeft, zoekt, zoo hij tijdelijk de zwakkere is, zeer natuurlijk zich door verleriging van den oorlog of door verdaging van de beslissing nieuwe kansen ie verwerven, en daartoe moeten hem, naar omstandigheden, vestingen, verschansingen, nieuwe versterking aan troepen en dergelijke de mid delen geven. De in de verlenging van dén oorlog liggende nieuwe kansen van van eene gelukkige uitkomst zijn de prijs voor de offers, die het vertragen van de beslissing van hem eischt, offers, die hij tenslotte toch altijd uit eigene beweging brengt, en die dikivijls genoeg de uitkomst beloonen. Maar ook, als ten slotte toch de laatste hoop bedriegtals alle offers blijken vergeefsch te zijnmag de oorlog voerende evenmin daarvan aan het bestaan van eenig oorlogsmiddel de schuld geven als de koopmanwien eene uitgebreide speculatie door force majeure misluktvan wien b. v. een schip met kostbare lading strandt, deswege de uitvinding van de schepen mag verwen- schen. Het ware intusschen mogelijkdat de praktische bezwaren dei- versterking en verdediging van groote steden, bij nauwkeurig onder zoek, inderdaad zoo groot en onverkoomlijk schenen, dat het vast houden aan zulke plaatsen als eene onmooglijkheid of ten minste in militair opzicht een nadeel zou kunnen worden geacht, en men, door den nood gedrongen, een ander punt zou moeten kiezen, in strategisch opzicht minder gunstig, maar in de praktijk beter diensten bewijzende. Wij zullen daarom deze bezwaren nagaan. Uitwerking van het gebrek aan ruimte en van de beperking door de verbodene kringen. De klachten over de stremming van het verkeer in vredestijd en over de beperking van de natuurlijke ontwikkeling eener plaats ten gevolge van haar karakter als vesting worden in de groote versterkte steden bijzonder heftig en verheffen zich luider en luider. Daar zij het uitgangspunt van de geheele beweging tegen groote stadvestingen vormenvinden zij weerklank in tal van vlugschriften en dagblad- KARAKTER ALS VESTING.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 252