216 artikelen. Terwijl de een meent, dat van de beslissing omtrent de slooping der vestingwerken van groote steden de bloei der nijver heid en de welvaart van lionderdduizende wakkere staatsburgers af hangt, uit een ander het gevoelen, dat de versterking van groote steden, tegenover een wisselvallig nut gedurende den oorlog, in vredestijd maatschappelijk kwaad kweekt, ja, "de levensaderen en zenuwen van den staat doorsnijdtWij moeten intusschen ook ten aanzien van de groote versterkte steden in het algemeen volharden in de vroeger uitgesprokene bewering (ook de hier bedoelde beschou wingen hoop ik later mede te deelen. Ta.), dat bij zulke schilde ringen werkelijke overdrijvingen en verkeerde opvattingen heerschen, zooals de laatste tijd ten gevolge van het luidruchtig geschreeuw der belanghebbenden zeer licht doet ontstaan, en dat meestal slechts eene voor de belangen van den staat tamelijk onverschillige ver schuiving van de brandpunten der nijverheid plaats vindt, waarnaar zich, althans lij alle reeds bestaande vestingende particulier bij tijds inrichten kan en moet. Meestal is juist bij de groote steden de oprichting van allerlei etablissementen in den derden en zelfs den tweeden verboden kring mooglijken als daarbij niet vooraf uit on bedachtzaamheid of kwaden wil in strijd met de wet wordt te werk gegaanzoodat later kostbare middelen van herstel noodig en door de ambtenaren met dwang moeten aangewend worden kan zult eene onderneming dikwijls zeer goed, zonder noemenswaarde stijgiw) van de aanlegkostennaar de bepalingen op de verboden kringen tot stand komen. Bijna in alle gevallenwaar de bezwaren over de hardheid van de wet op de verboden kringen betreflende zulke on dernemingen worden geopperdkan men aantoonendat groote na latigheid of een op trotsche wetsverachting steunende geest van verzet de aanleiding tot het ontstaan van de moeilijkheid waren, of dat men in den aanvang het lastige van enkele formaliteiten schuwde en later er eene eer instelde het eens onrechtmatig begonnene door te zetten. Wie dat doet, heeft zelf de gevolgen te dragen en tot be klag geen recht. Yoor zoo verre nu de aanleg van fabrieken, steenbakkerijen eu dergelijke in den derden verboden kring in overeenstemming met de bestaande bepalingen mooglijk is, blijft voor de oprichters eigenlijk slechts de last over, dat het verkeer door den met 300 tot 1800 passen vermeerderden afstand van de stad in enkele opzichten moei lijker gemaakt wordt. Yoor enkele takken van nijverheid, zoo als hout- en kolenhandel, lig- en bereidingsplaatsen van bouwmaterialen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 253