251 zijne brug vernield vindt (Aspern1809), behoeft hier slechts aan gestipt te worden. Wegens deze waarde, die verzekerde rivier overgangen voor de strategisch verdedigende krijgsverrichtingen en dus ook voor de basis van de aanvallende hebben, zal dan ook bij vele groote steden, b. v. aan den Rijn, ondanks het misbaar van de couranten, gelijk de //Kölnische Zeitung", nimmer van eene sloo ping der vestingwerken sprake kunnen zijn, namelijk, zoo lang Pruisen die stroomlinie als eene eventuëele operatiebasis voor zijne oorlogen in eene bepaalde richting vasthoudt. Een onzer tegenstanders beweert hoogst naïef, //dat het werkelijk een wonder zou zijn, als de oude, naar de behoeften van den handel uitgekozene nederzettingen juist op het punt lagen, waar de ves tingen, die aan de inzichten van den tegenwoordigen tijd beant woorden zouden moeten worden aangelegd." Deze uitdrukking herinnert echter onwillekeurig aan het wonder van Lessing, «dat slechts de rijken in de wereld het meeste geld bezitten." Groote steden vormen zich juist in den regel slechts op punten, waar ver scheidene groote wegen te zameu loopenen zij trekken op hare beurt de nieuwe wegen, b. v. de spoorwegen, tot zich. De oorlog wordt echter, gelijk de handel, voornamelijk langs de groote ivegen gevoerd, en dus ligt het tamelijk voor de hand, dat hunne middel punten meestal tweederlei waarde hebben. Ook staat het ge schiedkundig vast, dat vele heden ten dage bestaande, bloeiende steden uit oude Romeinsche militaire koloniën zijn voortgesproten die louter volgens strategische inzichten waren aangelegd geworden, en dat juist de beginselen van de strategie sedert de dagen van AlexanderHannibal en Cesar tot op den huldigen dag in het wezen van de zaak dezelfde zijn geblevenal is ook de wijze van hunne toepassing dikwijls veranderd. Tevens mogen uit plaatselijke oor zaken hier en daar eens groote steden ontstaan, die geene buiten gewone strategische waarde bezittenof groote vestingendie de groothandel niet opzoekt, bij de laatsten bestaat steeds gevaar, dat zij misschien een voortreffelijk depot en wijkplaats (zoo behouden de zuiver militaire vestingen Silberberg en Graudenz altijd slechts eene ondergeschikte beteekenis)maar geen centraalpunt van strategische beduidenis en voor den oorlog van geen belang blijven. Menige proeve van aanleg van zuivere soldatenvestingeu in reeds beschaafde landen bewijst dit. De groote steden daarentegen zullen steeds door den oorlog worden aangedaan, zij mogen versterkt zijn of niet,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 258