252 in strategisch opzicht van gewicht of onverschillig zijn, daar de vijand, er alle voordeel uit tracht te trekken. Bezwaren tegen het vervangen van stadvestingen door soldaten- vestingen. Zoovolgens het bovenstaandebij de versterking van eene o-roote stad het vasthouden van het punt in liet belang van ons legek te velde op den voorgrond staatvolgt hieruit vanzelf, dat er voor het vervangen van de stadvesting door eene versterkte legerplaats weinig kansen overblijven. Wierd deze nabij de stad, boven- of benedenwaarts, dwars over de rivier aangelegd om voor de opene stad de rol van eene sterke citadel te spelenen haar op deze wijze althans zijdelings (misschien ook nog door eenige ver vooruitgeschovene gedetacheerde forten) te beheerschenzoo zouden wij ons, door den alsdan onvermijdelijken aanleg van afzonderlijke, op zich-zelven overtollige bruggen, spoorwegen, kazernes en derge lijke, geldelijke offers opleggen, waarmede de reeds bestaande vesting op veel doeltreffender wijze zou kunnen versterkt wordenen wij zouden den omvang van het verdedigingsrayonmet het oog op de stad, ontzettend uitbreiden. De stad-zelve echter zou van de Cha- rybdis eener eventuëele belegering of beschieting in de Scylla van eene gewelddadige inneming vervallenèn het lijden van de opene steden èn dat van de versterkte doorstaan en misschien juist door den vijand ouder eenig voorwendsel als middel worden aangegrepen om door bedreiging met hare vernieling tot ontruiming van de versterkte legerplaats te dwingen. Legt men het kamp verder, of bij een anderen rivier-overgang of eenige mijien voor- of achterwaarts het land in, zoo geeft men het militaire denkbeeld op, dat aan de vroegere keuze van het eerste punt ten grondslag had gelegen, en zoo dat punt het goede wasligt de nieuwe wapenplaats op de nieuwe plek, in een strategisch opzicht, in elk geval slechter. Maar vooral schijnt het door een onzer tegenstanders geopperde denkbeeld zich doelmatig en goedkoop op enkele te versterken plaatsen op te stellendaar op zich-zelven staande groote soldaten-vestingen aan te leggen en voor elke van deze eene gelieele rij plaatsen van waarde op te gevenals algemeene regel zeer bedenkelijk; bij het aanwezen van een sterk hulpleger bewijzen vestingen onvergelijkelijk meer diensten als zij doelmatig gegroepeerd dan wanneer zij afge zonderd liggen. De éiéne, voor de grootst mogelijke goedkoopheid

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 259