253 uitgezochte wapenplaats zal zeer gemakkelijk iu de lucht komen te liggen, of men zal de bijna ironieke vertooning zien, dat zij juist de grootste handelsplaats van het land met de ergste schreeuwers omvat, gelijk b. v. Antwerpen. Overigens hadden de Belgen in hunne bijzondere omstandigheden volkomen gelijk door aan eene centrale verzamelplaats met vrije gemeenschap in den rug de voorkeur te geven boven tal van zwakke en verouderde plaatsen. Wat nu de goedkoopheid van eene afgezonderde versterkte leger plaats betreft, zoo valt bij hetgeen reeds gezegd werd omtrent de kampen in de nabijheid van groote steden nog te voegenwel is de grond om de groote steden altijd duurder dan op grooteren afstaud, maar het verschil is niet zoo aanzienlijk als door sommigen vermoed wordt, als men slechtswat ook in een ander opzicht voor- (leelig is, de nieuwe forten en versterkingen van de stad zoo ver mogelijk vooruitschuift. Bovendien moet, iu elk geval, bij eene verschanste legerplaats voor wegen, pleinen en dergelijke meer terrein worden aangekocht dan bij eene staden eindelijk maken de kosten voor het aanschaffen van grond altijd slechts het kleinere gedeelte van de geheele som voor den bouw uit, terwijl de werkelijke kosten voor het bouwen door mededinging en andere omstandigheden in groote plaatsenhij gelijke degelijkheidmeestal goedkooper uit vallen dan in kleine. Maar in elk geval moet omtrent de zienswijzeden minst hard- nekkigen tegenstand van den zwakkeren oorlogvoerende kortweg als zijn wijste gedrag te beschouwen, nog worden opgemerkt, dat het lot van de staten en volken ook nog door andere regels beheerscht wordt dan alleen die van het Italiaausch boekhoudenen dat voor den staat, gelijk voor den enkelen mensch, ook nog heden het oude woord van toepassing is: r/De verstandige zoekt geene onder handelingen maar vecht door". Niet de Karthagers hebben de wereld veroverdmaar de Komeinen. Bijna altijd is het doorvechten van een1 oorlog met aanwending van al de krachten tot de geheele onderwerping van den zwakkere of tot de werkelijke afmatting van den slechts onbeduidend sterkere voor heide partijen te verkiezen boven een1 geveinsden vredewaar van slechts partij wordt getrokken om adem te halen voor een1 nieuwen oorlog, waartoe de lust nog niet is uitgedoofd. Zelfs bij zware tegenspoeden is voor de latere kracht van een1 staat de ze delijke winst uit een1 roemvol en hardnekkig, al is het ook onge lukkig, voortgezetten oorlog grooter dan het geledene stoffelijke

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 260