254 verlies, en in de tegenwoordige nederlaag ligt dikwijls het ver- kregeue recht op toekomstige overwinning. Onder alle omstandig heden blijft het de hoofdzaakin wederwaardigheden niet te wanho pen, maar moedig vol te houden, en juist dit volhouden, tot dat het geluk zich keert of althans de tegenstander uitgeput is, moeten goede vestingen den zwakkere mooglijk maken. (Dat ook de over het geheel sterkere gebruik maakt van vestingen tot bepaalde oor logsdoeleindenis natuurlijk daardoor niet uitgesloten; zwakte en sterkte wisselen in den oorlog bij beide partijen zeer af naar tijd en plaats; de over het geheel zwakke kan zeer goed op vele af zonderlijke punten tijdelijk de sterkere zijn. Zoo bewezen in den Noord-Amerikaanschen oorlog dikwijls ook aan het sterkere Noor den bevestigde plaatsen goede dienstenb. v. Fort Monroe in Vir- ginië, Washington, Nashville, St.. Louis en andere. Meer nog leed hij echter door het gemis daarvan.) Bij niet al te groot ver schil in sterkte gelukt het in den regel den zwakkere de sterkere uit te putten, en in het ergste geval verschaffen zij den verwonnene de gelegenheid door wanhopigen tegenstand den strijd roemvol te eindigen. Het is de zaak van den staatsmanzoowel als van den veldheer, ter juister tijd te beoordeelen, of de medewerking van de vestingen voldoende zal zijn om het krijgsgeluk te doen wenden, eene vraag, die op het gebied van het moeilijk berekenbare valt, wat als het eigenaardige van den oorlog wordt beschouwd, en waar bij de dwaling en verkeerde berekening groote speelruimte vinden- Waar, bij voorbeeld, zulke verschillen in strijdmacht heerschen als tusschen de noordelijk en zuidelijke staten van de Noord-Ameri- kaansche Unie, kan het nauwlijks verwondering baren als op den duur alle versterkingen den zwakkere niet helpen; twintig millioen menschen met oneindig krachtiger andere middelen moeten als zij willenten laatste in den regel vijf millioen menschen tot onder werping brengen. In zoo verre als een oorlog in het algemeen berekenbaar is, was er toen vooraf geen gunstige uitslag aan het Zuiden te voorspellen en toch matte de taaie wederstanddien het Zuiden met behulp van zijne versterkte plaatsen bood, het Noor den zoo af, dat het sluiten van een' vrede (en alzoo de voortdu rende scheiding) aan een haartje hing. Zonder de persoonlijke waarde van den oorlogsminister Staunton en zonder zekere onheilzwangere misslagen bij Atlanta, die den marsch van generaal Sherman naar Savannah mooglijk maakten, had de oorlog nog in het laatste mo ment een anderen loop kunnen nemen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 261