256 en versterkingskunst zwakke inrichting van de plaats deed dien schipbreuk lijden. (Als bijzonderheid geldt ook, dat toen alleen de aanvaller getrokken geschut in groote hoeveelheid met zich voerde.) Zeldzaam genoeg was het ook weder dit gebrek aan stormvrijheid, dat bij Sebastopol den oorlog ten nadeele van den verdediger be sliste. Sebastopol was voornamelijk zeevesting en oorspronkelijk aan de landzijde bijna in het geheel niet versterkthet weinig bedui dende Noorderfort en de meer voor politie-oogmerken dan voor oorlogs doeleinden aangelegde zuidelijke omwalling waren wel voldoende tegen Tartaren, maar geenszins tegen een geregeld leger, waarvan de ver schijning voor onmooglijk werd gehouden. Juist op deze omstan digheid had de maarschalk de Saint-Arnaud de kansen voor den veld tocht in de Krim berekenden deze zwakte zoude zonder zijn dood en zelfs later nog zonder Todleben's genie (en zonder de plaatselijke gesteldheid, die de toepassing van Todleben's vernuftig denkbeeld gedoogde. Fe.) vermoedelijk zeer spoedig de plaats in handen van de verbondenen hebben gespeeld. Eene onmiddellijke ontruiming van Sebastopol, na vooraf de vloot te hebben doen zinken, zou echter in geenen deele gelijk beweerd is geworden den door de verbondenen voorgenomen coup de tonnerre in het water hebben doen vallenzij zoude veeleer aan de eene zijde den verbondenen een hoofddoel van den oorlogde vernietiging van de Russische macht aan de Zwarte Zee, op de gemakkelijkste wijze hebben doen bereiken, aan de andere zijde den Russischen naam in het geheele Oosten zeer hebben benadeeld. De geheele oorlog draaide om de Russische op perheerschappij in het Oosten. Sebastopol was, gelijk bekend is, niet eene eenvoudige grensvesting, maar een machtig zee-arsenaaleen centraal depot, bestemd tot ondersteuning van de Russische aanval lende operaties, en in zijn bestaan ten nauwste samenhangende met de traditioneele staatkunde van Rusland teii opzichte van Azië zoodat het te eenenmale onjuist is, gelijk enkelen meenen, dat Rus land er zich veel beter bij zou hebben bevondenindien Sebastopol in het geheel niet als vesting bestaan had. Zulke centrale depots kan men nietgelijk eene legerplaatsin een paar dagen ontruimen en de raad, omtrent Sebastopol gegeven, het met zijn1 geheelen inhoud zonder slag of stoot op te offeren, komt eigenlijk hierop neder: den oorlog en de oude Russische staatkunde bij het louter optreden van de westelijke mogendheden in den strijd dadelijk kleinmoedig op te geven. Dat kan, dat mag geene groote mogendheid doen zonder er in zedelijk opzicht ten zwaarste voor te boeten; voor zulke ob-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 263