257 jecten is men reeds beloond door het aanvaarden van den strijd en het beproeven van het oorlogsgelukwant slechts hij is verloren, die zich-zelven verloren acht. Hadden de Kussenonder het opgeven van Sebastopol, eiken strijd met de westelijke mogendheden angst vallig vermeden, zoo zouden de laatsten (afgezien van de persoon lijke behoeften van eenig hoog personage) in het geheel geene erns tige reden gehad hebben om naar verdere coups de tonnerre om te zien; zij konden zeggen: //wij hebben gewenkt en Rusland heeft gehoorzaamd." Meer behoefden zij waarlijk niet te verlangen. Zij hadden dan de Turken vati hunnen vijand bevrijd en mochten rustig den verderen loop der zaken afwachten, terwijl zij zich tot blokkade en het onveilig maken van de kusten bepaalden. Scheen het hun echter noodig toe nog wat meer te doenzoo zouden zij een nog veel belangrijker veld voor hunne werkzaamheid gevondenhetzij in Azië (volgens de meening van den Generaal Knoop, vroeger uitge drukt in den Gids, hadden zij dit toch moeten doen. Fit.), hetzij aan den Donauwaar het klimaat den Kussen niet veel gunstiger is dan den Franschen(In het jaar 1829 lagen van het leger van nen generaal Diebitsj-Sabalkanski aanhoudend drie vierden in de hospitalen. Gedurenden den Krim-oorlog leed de Fransche divisie Espinasse in de Dobrudsja vooral door de cholera, bij verwaarloozing van alle voorzichtigheidsmaatregelen bij slecht geregelde verpleging. Verstandige voorzorg zou ook hier veel kwaad voorkomen hebben), hetzij in de Oostzee. Wat het laatste betreft, nl. een' aanval op St. Petersburg, ismen in zeldzame tegenspraak met zich-zelven vervallen door aan de eene zijde de verdediging van Sebastopol als overtollig te verwerpen en aan de andere zijde, uit vooringenomenheid tegen de vestingen, te beweren//Kronstadt heeft slechts toenmaals St. Petersburg be schermd, doordien de verbondene Franschen en Engelschen in het geheel niet in staat waren de oorlog op twee tooneelen beslissend- aanvallend te voeren." Juist het omgekeerde is waar. Men mag er aan twijfelenof een rechtstreeksche aanval op St. Petersburg te water of land immer tot het doel geleid haddaar hier het vraag stuk van de verbindingen ten voordeele van de Kussen werd beant woord (in de Krim was het omgekeerd). Neemt men echter met enkelen het gelukken van zulk een1 aanval als waarschijnlijk aan mo bewees juist Sebastopol aati de Russen den onwaardeerbaren dienstdat het de vijanden van de nog veel belangrijker hoofdstad des rijks afhield en hen hunne kracht en oorlogsmiddelen deed uit-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 264