265 Amerika, bijna zonder staand leger, heeft een oorlog gevoerd waarin zooveel nieuws, zooveel intelligentie is ten toon gespreid, dat uit dien oorlog voor den militair technisch meer te leeren valt dan uit al de schitterende veldtochten van Napoleon I. De burger, die, een tijd lang soldaatna afloop van den oorlog naar bureau of winkel terugkeerde, heeft daar in vele opzichten niet behoeven onder te doen voor mannen van het vak, jaren lang daarin doorkneed. Ja men zou, met het voorbeeld van Amerika voor oogenbijna geraken tot de beweringdat het voordeelig issoms niet-militaire personen onder de bevelvoerders in den oorlog te doen optreden't is als of er nieuw levennieuw bloed ingebracht wordt. Hebben we niet den tirailleuroorloog aan die burgers te danken Zonder hen zou men misschien moeilijk van het methodische zijn afgeweken, door het al te eenzijdige van de militaire opvoeding. De Amerikaan- sche burgeroorlog toch heeft meer nieuws opgeleverd, meer ver nuftig uitgedachte vernielingswerktuigen doen kennen, dan langdu rige oorlogen in Europa. Bij dien strijd was het de besturende hand van het genie, die de overwinningen deed behalendaar wijdde de geheele industrie zich aan de nationale zaakdaar trachtte iedereen tot het doel de onderwerping der tegenpartij mede te werken. Zijn er ooit ge durende een oorlog, van niet meer dan vier jaren duur, zoovele kolossale werken gebouwd als in den Amerikaanschen burgeroorlog Van de thans bestaande 296,000 Ned. mijlen spoorbaan werd een aanzienlijk gedeelte iu dien oorlog ten behoeve de militaire operation gelegd, met al de dikwijls reusachtige kunstwerken die daarbij vereischt werden. Het groote belang der spoorwegen voor den oorlog kwam vooral daar uit; de verdediging en vernieling van de spoor banen trad op den voorgrondde pantserschepende torpedo'sde monsterkanonsde verbeterde bouw van kustbatterijen dagteekenen allen uit dien tijd. Met het oog op Amerika zou men dus haast wel zeggen, dat die speciaal-militaire theoriën maar ballast zijn en veilig gemist kunnen worden. De onlangs gevoerde Fransch-Duitsche oorlog is daartegen echter weer een sprekend tegenbewijs, evenals de oorlog van 1866. In beide was het Pruisische leger het rijkst aan oorlogstheorie zijne tegenstanders bezaten de meeste oorlogspractijkvooral Frank rijk, met zijne //oefenschool" in de Krim, Italië, Mexico, en voornamelijk in Algerië; een oefenschool, waarvan bevoegde beoor deelaren later spraken als van nla plaie de Taiméé" 12

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 272