269 con wordenbreng er dan althans de officieren Het terrein rond om hun garnizoen moet tot in de minste hij zonderheden bij hen bekend zijn. Een officier moet al verder een veldwerk kunnen opwerpendefi- leeren, chicanemiddelen aanbrengen, aanvals- en verdedigingsmidde len bij vestingen maken zonder boekhij moet de uitwerking en aanwending van geschut kennenlaat hem eenmaal het bewapenen van een vestingfront, het maken van parallellen, den batterij bouw het slaan van militaire bruggen, het schieten met verschillend ge schut bijwonen, en hij zal meer nut daarvan trekken dan van jaren wetenschappelijke oefeningen. Hoe langen tijd hebben sommigen onzer den cursus reeds bij gewoond, en hoevelen hebben nu een juist begrip van het sa menstellen eener expeditie, van het benoodigde daartoe, van net aantal vereischte transportschepenvan het marcheeren van be trekkelijk groote troepenmassa's, van af te leggen afstanden en van de verdere régelingen voor het wélslagen der expeditievan het verkennen eener vestingvan het zoeken van het front van aanval, enz.? Niet door zoo groote wetenschappelijke kennis munt het Pruis- sische leger uit naar mijne bescheiden meening, maar ten eerste door eene strenge krijgstucht; ten tweede doordien alles met be paalde ambitie geschiedt; niet om de uren te doodeu, maar elke oefening, hoe gering ook, tot voordeel te doen strekken, waardoor èn officierenèn manschappen met lust aan de oefeningen deelne menen, ten derde, door kennis van het terrein, door practische beoefening der krijgswetenschappen in de kampen van Coblenz en Schweidnitz, waar alles geschiedt als in de oorlogwaar het terrein wordt gebezigd zooals het- moet, en de eigenaars voor de bescha digd gedeelten worden gedefroyeerd; door practisch den troep te leeren, de generaals met brigades op oorlogsvoet te doen ageeren door groote marschen van eenige dagendoor eene volledige ken nis der legerorganisatieder reglementen en der waarde van hunne waarschijnlijke tegenstanders; door aardrijkskundige kennis van de omliggende landen. En veel van dat alles kan, ja moet noodzakelijk practisch beoe fend worden. De schrijver van //conférences militaires", in den Spectateur mili-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 276