20 De vergaderingen zullen gehouden worden des avonds ten 9 ure. Voor een geschikt lokaal zal door het bestuur moeten worden gezorgd. Art. 13. De spreekbeurten zijn geheel vrijwillig; aanbiedingen daartoe zullen aan het bestuur moeten worden gedaan onder opgave van het on derwerp, benevens den vermoedelijken tijd van duur der voordracht. De naar die aanbieding vast te stellen volgorde moet zoo spoedig mogelijk aan de belanghebbende sprekers worden bekend gemaakt. Alle onderwerpen, die in den ruimsten zin vallen in de omschrijving van den werkkring der vereeniging, bij art. 1 gegeven, zijn voor behan deling in de vergadering vatbaar. Verhandelingen van belangrijken aard kunnen met toestemming van den schrijver openbaar gemaakt worden, waartoe het bestuur zich met een militair tijdschrift in betrekking zal stellen. Ook aan niet-leden der vereeniging kan door het bestuur eene spreek beurt worden verleend, terwijl daarenboven ook toegezonden stukken van een ieder buiten dit garnizoen gaarne ter voordracht zullen worden aangenomen. Aan den steller zal dan later door het bestuur worden aangeboden een extract uit de notulen der vergaderingwaarin het opstel ter sprake kwam. Mocht er onverhoopt eene vergadering worden gehouden, zonder dat er veertien dagen te voren eene vrijwillige spreekbeurt is aangeboden, dan moet het bestuur zorg dragen, dat in die vergadering het een of andere onderwerp wordt behandeld, en draagt dat aan een zijner leden op. Art. 14. De werkzaamheden van elke vergadering bestaan uit huis houdelijke en wetenschappelijke; zoodra al het huishoudelijke is afgehan deld wordt tot het vervullen der spreekbeurt overgegaan. Gedurende de spreekbeurt mag de spreker niet gestoord worden, tenzij voor een der hoorders de onmiddellijke toelichting van het een of ander strikt noodig is, voor het goed begrip van hetgeen volgen moet. Mocht dit het geval zijn, dan staat deze ten teeken daarvan op, en de President verzoekt den spreker, de noodig geachte toelichting wel te willen geven. Na afloop van iedere spreekbeurt zal er gelegenheid worden gegeven tot het wisselen van gedachten over het behandelde. Ook hier zal degenedie daartoe het woord verlangteen teeken geven door op te staan, waarop de President naar volgorde het woord zal ver- leenen. Niemand mag echter het woord voeren zonder de hem aan te wijzen beurt af te wachten; uitwijdingen buiten de zaak, die verhandeld wordt, moeten door den Voorzitter worden tegengegaan, door de sprekers daarop te wijzen. In allen deele verantwoordelijk zijnde voor den goeden gang der dis cussion heeft de V oorzitter daarenboven het rechttot de orde te roepen en de vergadering te schorsen of te sluiten wanneer hij dit noodig oordeelt. Art. 15. De vergaderingen zijn geheel openbaar. Niet-leden betalen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 27