het middel aan de hand de officieren van alle wapens zich ge zamenlijk vereenigen, laat dan voordrachten houden door degenen, die zich hiertoe aanbiedengeef die sprekers de vrije beschikking over de militaire bibliotheken, over documenten, ja, zoo eenigszins mogelijk, over plannen van verdediging; bij voorkeur moeten dan voordragen menschen van ondervindingde te behandelen onderwerpen moeten voornamelijk loopeu over plaatselijke middelen en verdedi gingstoestanden, over de sterkte, de taak en de wenschelijke handelin gen onzer legermacht bij een vijandelijke aanranding; die verhandelingen met de noodige kaarten en teekeningen moeten gepubliceerd worden het moet niet langer een geheim zijn voor de officieren hoe men het land zal verdedigenmaarintegendeeldit moet tot in détails besproken worden, opdat men later, bij een eventuëelen oorlog, op de hoogte is en, met het kommandement over eene positie belast wordende, weet waartoe zij dient. De subalterne officieren en vooral de luitenants enkele uitmuntende natuurlijk uitgezonderd, zijn hier de toehoorders, de élèves; zij worden daar opgeleid tot hoogere betrekkingen, en krijgen daar een meer algemeen overzicht. Per bataillonof twee bataillons vereenigdkan nog nu en dan eene vergadering worden gehouden, maar niet op vastgestelde dagen, soms een paar dagen achtereendan weer in geene maanddit hangt geheel af van de keuze van het onderwerp, van de benoodigde tijd om dit machtig te worden. In die vergaderingen treden geene be paalde sprekers op; de president bepaalt, of bij omvraag wordt bepaaldwat de volgende keer zal besproken worden. Neemt, meu b. v. den oorlog van 1866; dan zorgt ieder dat hij zich op de hoogte van den veldtocht stelt; door den president wordt eene be spreking van het onderwerp ingeleidde toestanden der strijdende partijen geschetst, de eerste oorlogsoperatie's nagegaan; wordt dat eenigszins oordeelkundig gedaan dan geloof ikdat velen enke len zullen wel nimmer ambitie krijgen zich de moeite zullen doen, zich op de hoogte te stellen. Een of twee officieren worden belast om een goede, groote en uitgebreide teekening te vervaardi gen, zooveel mogelijk met tactische opstelling van troepen; ande ren, om de verschillende gevechten en partiëele handelingen nader toe te lichten, om bijv. de uitwerking der artillerie in den veld tocht na te gaan. Gelukt het ook bij zoodanige regeling nog niet vrije ambitie op te wekken, neem dan gedwongen ambitie en laat een kapitein en een vijf- tot zevental officieren om ons tot het even genoemde voorbeeld te bepalen dien veldtocht bestudeeren 274

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 281