men er de officieren. Men late een hoofdofficier uitgaan met eenige officieren, een terrein bezetten, de positie bespreken, een ieder zijne opinie zeggenmen zal daardoor verkrijgen een goed geoefend oog om afstanden te schatten, om den vorm van het terrein te bestudeeren, om zich rekenschap te geven van hindernissen en dekkingsmiddelen. Men doe de officieren practisch oefenen in het opmeten en in kaart brengen van terreinwaardoor ze den omtrek van hun garnizoen leeren kennen; men doe hen positiënterreinen en verdedigingswerken verkennen, de zwakke en sterke punten eener stelling zoekenveld werken traceeren en aanvallen, loopgraven openen, bruggen slaan, bivakken traceeren, den veiligheidsdienst organiseerenenz. enz. Men richte een schietcursus op voor officieren op de hoofdplaatsen, onder de leiding van een kapitein-instructeur; door het daarbij in gebruik geven van nieuwe modellen van wapens om proeven mede te nemen, zal meer keunis van draagbare vuurwapenen verkresren worden dan uit een boek vol afbeeldingen. Daarnaast oefening in het paardrijden op alle plaatsen waar kaval- lerie is enz. enz. Ik geloof, dat door alle deze en dergelijke prac- tische studiën het officierskorps gelegenheid genoeg zal hebben om zich te ontwikkelendat lust en ijver zullen worden opgewekt en men niet te klagen zal hebben over de resultaten. Men make het den officieren en minderen gerust lastig, als zij maar het nuttige van dien last beseffen. Ik herinner mij nog met genoegen eenige manoeuvres, die ik te Maastricht bijwoonde: het openen van eene eerstehet volgende jaar van eene tweede parallel en het derde van eene bekrooning van den bedekten weg. Dit werk werd steeds des nachts verricht; een gedeelte van het garnizoen bezette het aange vallen werk, een ander werkte en gaf de loopgravenwacht. De ba- taillons losten elkander om de drie of vier uren afde manschappen haddén losse patronen; er werden gedurig uitvallen gedaandan hield het werk op, en de loopgravenwacht nam de verdediging op zich. Hoewel dit alles 's nachts geschiedde, hadden er nooit ongelukken plaats. Allen vonden hier eene oefenschoolde officieren der genie in het traceeren der loopgraaf, de artillerie in het maken van een of meer batterijen, de infanterie in het loopgraven werk en den vei ligheidsdienst. Die oefeningen wekten de manschappen op en waren instructief voor allenzoo werd daar ook steeds eene loopbrug bij de voorhoede medegevoerd welkebij het passeeren van kleine rivier tjes, in 10 minuten geslagen werd. Zoo iets animeert den troepen doet het de oefening, al duurt ze ook langer, met genoegen houden. 276

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 283