279 van Openbaar Onderwijs, een wetenschappelijk comité, belast met het bestudeeren van de beste bereidingswijzen voor dynamiet en met het nemen van proeven omtrent het gebruik. Spoedig daarna besliste het Comité voor de verdediging't welk zijne zittingen hield aan het Ministerie van Openbare Werkendat er termen bestonden tot het nemen van de noodige maatregelen voor de bereiding op groote schaal van deze zelfstandigheid. Wat onmiddellijk verder in het in hoofde dezes genoemde boekje volgt omtrent de vervaardiging, is reeds vroeger in dit Tijdschrift kortelijk vermeld en is uitvoeriger omschreven in eene inededeeling van den luitenant-ingenieur Blaauw Tijdschr. v. h. Nederl. Inst. v. Ingen.1871—72, Felr.) Tal van proeven liepen over de lading van holle projectielen met behulp van dynamiet. Men bevonddat gewone bommenmet dit lichaam geladenkunnen worden geworpen zonder door de werking van den oogenblikkelijken schok van het kruit te springen. Het bleek ookdat mendoor het een vierde eener gewone kruitlading te vermengen met haar gewicht aan dynamietuitwerkingen verkreeg, veel nadeeleer voor den vijanddaar de bom in een veel grooter getal stukken sprong, die op grooteren afstand werden geworpen. Eene bom van 82,5 kilogr., geladen met 600 gr. dynamietdie men onder eene loods deed springen, wiep scherven op een1 afstand van 600 meters; eene andere met zwaardere lading werd tot zeer kleine stukjes vergruisd. Men bleef zich echterzoolang de voorraad kruit duurde, tot deze proeven bepalen. Het valt te betreuren dat de artillerie-officieren van de aanwending van het dynamiet voor de lading van holle projectielen niet eene grondige studie gemaakt hebben, die zeker tot gewichtige uitkomsten geleid had. Immers, als de lading eene geringere uitgebreidheid beslaat, kan de ledige ruimte in het projectiel verminderd worden, en hieruit volgt, dat het kanon een kleiner kaliber kan hebben en toch projectielen van een zelfde gewicht werpenbij gelijke dracht en gelijke vernielende uitwerking. De ziel van het stuk wordt alzoo, bij gelijke lading, kleiner, de wand dunner en het stuk zelf lichter, wat te velde van groot belang is. Men nam ook eenige proeven om kanonnen spoedig onbruikbaar te maken; men deed een bronzen achtponder springen door in den mond een1 zak te leggen, inhoudende 125 grammen dynamiet; het stuk boog bij de ontbranding krom en sprong. Een zak van gelij ken inhoud werd op de tap van een ander stuk gelegddat bij de

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 286