280 uitbarsting iu tweeën spleet. Jammer genoeg bleef het bij deze proeven. Het dynamiet stelt ons ook in staat zonder eenige moeite en als het ware in een oogenblik boomen te vellen. Van deze wijze van werken werd met voordeel gebruik gemaakt bij het opwerpen van eene barricade, het versperren van een' weg, het dekken van een'terugtocht of het beschermen van eene stelling. Om een' boom van lm, 60 omtrek te doen vallenwas het voldoende hem te omringen met een' worstdie 4 tot 5 kilogr. dynamiet inhield en aangestoken werd de boom kantelde om zijn wortel, nu eens als afgezaagd, dan weder gespleten in lange repenvolgens de richting zijner vezelen. Om de bijna wonderbaarlijke kracht van deze ontploffende stof na te gaan als zij niet in eene beperkte ruimte werkt en zelfs niet opgehoopt, maar eenvoudig op de oppervlakte van een' hinderpaal gelegd is, werkte men op eene blindeeringsplaat van gewalsd ijzer, dik vijf centimeters. Men legde er 3,3 kilogr. dynamiet opna de uitbarsting nam men een rond gat van bijna 7 centim. middellijn waar en vond stukken tot eene aanmerkelijke diepte in den grond gedrongen. De plaat, breed lm, 08, was in tweeën gebroken; de breuk ging door het midden van het gat. Eene staaf van uitmuntend gesmeed ijzer, van 12 centim. dikte en breedte, lang lm, 40, met hare uit einden rustende op steunpunten van natuurlijken steen, werd omringd van een' worst, die 3,3 kilogr. dynamiet bevatte; zij werd in tweeën gebroken en de neuten werden sterk beschadigd. Om een' ringmuur van 40 tot 50 centim. dikte en 2 tot 2, 5 meter hoogte om te werpen, was het toereikende aan zijn voet, met tusschenruimten van lm tot lm, 30, worsten of zinken buizen te leggen, gevuld met 3,25 kilogr. dynamiet; men stak de lading aan en de geheele muur stortte ineen. Deze wijze van bresvormen werd erkend als de snelste en zekerstezij maakt den marsch van stormkolonnes veel gemakkelijker. Zij werd o. a. gebezigd op de heuvelvlakte van Avron en te Buzenval. Later deed men verscheidene poorten of deuren springen, die werktuigelijk geweld weerstaan hadden. Men legde op het midden van den dorpel een percussie-omhulsel vol dynamiet, dat men deed ontploffen, na de overige deuren en vensters gesloten te hebbende hinderpaal werd dadelijk na den knal omgeworpen. Tot vernieling van muren zal het altijd verkieslijk zijn daariu

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 287