281 vooraf een mijngat te makenmaar bij gebrek aan tijd zal men eene voldoende uitwerking verkrijgen bij grootere uitgaaf. Dit kruit, dat zulk eene vreeselijke uitwerking heeft als de ont branding bewerkt wordt door een' percussie-toestelis te eenenmale onschadelijkals het in aanraking wordt gebracht met een brandend lichaam. Gedurende het beleg heelt men in eens 2 tot 3 kilogr. dynamiet in een hevig vuur geworpen er volgde slechts eene zeer levendige verbranding uit, maar zonder knal. Ook onderwierp men zonder ongevaldeze zelfstandigheid aan de werking van zware schokken. Men moet er echter bijvoegen, dat een revolver-kogel, op een zak dynamiet afgeschoten, eene ontploffing te weeg bracht; dit is ook liet geval met gewoon mijnkruit. Maar aan den anderen kant heeft de kogel geene uitwerking op dynamiet, zoo dit niet is besloten in eene zinken doos. (Zie over verdere proeven, genomen in Januari jl. Engineering2 Febr.den Opmerker2 Maart en Annales clw génie civilFebr.) De ijsopruiming in de Seine, ook reeds besproken door den Lt. Blaauwis voor Indische legers niet van dadelijk belang. Ook dienden nog kleine patronen, gevuld met dynamiet, bij het visschen op groote schaal. Men bepaalde zich tot het leggen van deze patronen onder water op de plekken, waar de visschen gewoon waren zich te vereenigen. De visscherop den oever gebleven doet de ontploffing plaats hebbenmen ziet dadelijk de visschen in een staat van bedwelming aan de oppervlakte verschijnen en dat wel in een zeer ruimen kring. Men ziet, dat het dynamiet de grootste diensten bewijst, zoowel in den oorlog als in de nijverheid. Na het beleg van Parijs kwam men nog tot andere toepassingen. In het belang der verdediging had men een groot aantal bruggen doen springen. De overblijfselen der pijlers en bogen hadden in de Seine en de Mariie opstuwingen te weeg gebracht, gevormd uit blokken metselwerk en zware stukken ijzer. In plaats van krachtige baggertoestellen nam men de toevlucht tot het dynamiet om die massa's te vermorselen en gemakkelijker op te ruimen. Men ging o. a. op die wijze te werk voor de brug van Clichywaar tw-ee bo gen van gegoten ijzervan zeventig meters spanninghet bed van de rivier verstopten. Men laadde het dynamiet in zakken van zeildoek, die men onder water bracht. Door de ontploffing werd het water tot eene groote hoogte naar boven geworpen en de blokken in ver scheidene stukken gebroken.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 288