282 De hoogleeraar von Gorup-Besanezschrijver van een met lof bekend Lehrbuch der Chemieheeft, in Mei jl. in Poggendorff's Annalen (Zie ook Dingler's Polytechnisches Journal, Mei 1871) eene zeer opmerkelijke eigenschap van de nitro-glycerine doen ken nen. Een der helpers in zijn laboratorium had verscheidene eigen schappen van deze zelfstandigheid ontdekt, die nog niet beschreven waren geworden. Hij bevond o. a.dat nitro-glycerine, in eene dunne laag uitgespreid, moei el ijk ontvlamt en te eeneninale gelijk gewoon kruit verbrandt; dat eenige droppels van die vloeistof, verwarmd in eene porseleinen scherf (p capsuleen met een' vlammenden zwavelstok in aanraking gebracht, met zeker geknetter brandden. Maar door deze uitkomsten stoutmoedig gewordenkwam de helpertoen de hoogleeraar de zaal verlaten had, op de gedachte, een tiental drop pelen te gieten in een pot van gegoten ijzer en ze snel te verhitten boven eene felle gasvlam. Aanvankelijk zich een levendig geknetter hoorengevolgd van een hevigen knal. De hoogleeraar kwamen wat zag hij Al de glasruitenten getale van zes en veertig, ware verbrijzeld; ternauwernood kon men stukjes vinden ter grootte van eene doperwt. De ijzeren pot was aan stukken geslageneen hiervan was in het naburige vertrek ge worpen. Het massieve ijzeren steunsel van Bunsen's lamp was recht hoekig omgebogen en volgens de lengte gespleten; het boveneind van den brander was weggesmeten en afgeplat, alsof het stroo was. Van de drie aanwezige personen was alleen de voor den oven staande licht gekwetst door eene glasscherf; de twee anderen kwamen er heelhuids af, «providentieelof als door een wonder." Kopp had dan ook reeds in zijne verhandeling over nitro-glycerine gezegd «Op eene zacht verwarmde ijzeren plaat gegotenvervluchtigt van droppel nitro-glycerine gemakkelijk; op eene tot roodgloeieus verhitte plaat geworpen, ontvlamt zij onmiddellijk en brandt zonder geknetter gelijk een kruitkorrel doen zoude. «Maar zoo de plaat, in stede van tot gloeiens verhit te worden, slechts tot een' warmtegraad gebracht wordt, toereikende om de nitro-glycerine tot opborrelen of koken te brengenontbindt de drop pel zich met een' geweldigen slag" (zie ook EngineeringMei 1871, en Dingler's Polytechnisches Journal1871, Juli). 14 Maart1872. FRITS.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 289