290 van troepen op een bepaald punt binnen een betrekkelijk kort tijds bestek mogelijk gewordendoor de verbeterde en vèrdragende vuur wapens wordt de kennis van juiste afstanden en van den toestand des terreins meer dan vroeger een hoofdvereischte. Niet alleen voor den opperbevelhebber, maar voor ieder onder geschikt officier, ja bijna voor ieder militair, is het daarom heden ten dage van het hoogste belang zich spoedig en zoo volledig mo gelijk vertrouwd te maken met de landstreek, waar vijandelijke on dernemingen zijn te duchten. De hulpmiddelenwelke den militair ten dienste staanom zich die noodige terreinkennis eigen te maken, zijn: le de topographische kaarten en terreinschetsen. 2C de op een nauwkeurig onderzoek zich baseerende terreinbeschrij vingen. 3e de berichten, in te winnen bij de bevolking der landstreekop welke echter niet altijd onvoorwaardelijk zal mogen worden afge gaan. Yan hoeveel belang te velde het bezit van goede kaarten isheeft de jongste Fransch-Duitsche oorlog bewezen. Het Duitsche leger was daarvan op ruime schaal voorzien en heeft ontegenzeggelijk aan dat hulpmiddel de grootste diensten 'te danken gehad; hoe toch zou diet anders mogelijk geweest zijn, de veilig heidsdienst in een vreemd land, onder eene vijandig gezinde, verbit terde bevolking, met zulk een uitstekenden uitslag te regelen, en hoe hadden de steeds zoo volkomen gelukte omtrekkingen anders plaats kunnen vinden. Wat baat echter dat hulpmiddel aan hem, die niet genoeg erva ren is in het lezen der kaartenof met andere woordendie ze niet in al hare détails begrijpt en dus de kennis mist, om er partij van te trekken. Zich die kennis eigen te makenen zich dusook in dit opzicht, in tijd van vrede voor te bereiden tot den oorlog, moet het stre ven zijn van ieder ontwikkeld militair. Hierop de aandacht te vestigen en de lust daartoe, zoo mogelijk, bij anderen op te wekken, wordt ten deele met deze verhandeling beoogd. Het is niet wel mogelijk, om voor het onderricht in het lezen van kaarten eene soort van voorschrift of handleiding samen te stellen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 297