292 boven de 45° voor troepenbewegingen op groote schaal ten eenen- rnale onbruikbaar zijn; terwijl bovendien zulke steilten, uitgezon derd natuurlijk bij eukele rotspartijen, kloven, enz. zich in de werkelijkheid ook niet voordoen. Met inachtneming van voorgaande algemeene opmerking, zal men zich door eigen oefening spoedig in staat kunnen stellen, zoo een kaart te lezen en daaruit in algemeene trekken het terrein te lee- ren beoordeelen. Zulk een algemeen begrip van de voorstelling van bergterrein is echter bij de detailkaarten niet voldoende. Van de daarbij ge volgde methode moet een ieder, die van zulke kaarten gebruik maaktvolkomen op de .hoogte zijnwil hij er het nut van heb ben, dat daaruit in vele gevallen bij detailonderzoek te trekken is. Een enkel woord over de bij onze Indische detailkaarten gebruike lijke wijze van voorstelling van bergterrein zal daarom hier niet misplaatst zijn. Met stilzwijgen voorbijgaande de verschillende methodes, die men vroeger volgde, bepalen wij ons thans alleen tot die, welke vrij algemeen wordt toegepast en ook tot nu toe de beste wordt geacht. Wij bedoelen de voorstelling van bergterrein door tranches. Een kaart in 't algemeen stelt voor de projectie van het terrein op een horizontaal vlak. De voorstelling eener stad is de projectie of platte grond van hare gebouwen, enz. Eeu weg op de kaart is zijne projectie; hieruit volgt, dat alleen in vlak of horizontaal terrein op de kaart de ware lengte van den weg is te lezen; doch dat deze, daar, waar bergterrein wordt doorsneden, niet op ,de kaart kan worden gemeten, maar daaruit moet worden afgeleid. De op de kaart aangegeven lijn is namelijk in dat geval slechts de som van de rechthoekszijden der rechthoekige driehoeken, die de ware lengten van de gedeelten wegsvallende tusschen twee tranches, tot schuine zijden, en het standvastig verschil in hoogte tusschen twee op elkander volgende horizontale snijdingsvlakken tot andere rechthoekszijden hebben. (Zie fig. 9.) Om nu van het terrein alle détailsdat zijn de daarin gelegen ruggen, valleien, markante toppen, enz. zoo nauwkeurig mogelijk weder te geven waarbij zelfs het bepalen der projectiën van alle punten nog tot geen bruikbaar resultaat zou leiden heeft men een hulpmiddel te baat genomen, waardoor men in staat is, eene kaart dien graad van nauwkeurigheid en volledigheid te doen be reiken welke onder zekere omstandigheden daarvan gevorderd wordt.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 299