299 1:5000 op 21- meter 1:10.000 1:20.000 1:50.000 1:100.000 10 25 50 Deze maatstaf is genomen naar hetgeen men met billijkheid vor deren kan van eene kaart op een dezer schalen, wijl uit den aard der zaak volgt, dat, wanneer men b. v. bij kaarten op 1:20.000 den afstand der horizontale vlakken wilde aannemen op 1 meter, het aantal tranches zoo groot zou worden en zij op vele punten zoo dicht bij elkander zouden vallen, dat de kaarten daardoor onlees baar zouden zijn; terwijl bovendien de schaal niet toelaat, die tranches op haren juisten afstand aan te geven. Wilde men b. v. een terrein van 25° voorstellen, dan zouden de tranches iets meer dan l millimeter van elkaar vallen. Heeft men zich nu eenmaal volkomen vertrouwd gemaakt met de hiervoren beschreven wijze van voorstelling van bergterrein, dan kan men het door eigen studie zoo ver brengen, dat men met een oogopslag op de kaart met vrij groote zekerheid de hellingen van het terrein weet te bepalen. Als oefening kan daarbij worden aanbevolen le. het construeeren van profielen over allerlei soorten van terrein 2e. het in kaart brengen van een terrein naar een model en daarbij op 't oog de tranches teekenenen 3e. het vervaardigen van terreinschetsen, over te nemen van een voorhanden kaart, hetzij op dezelfde schaal, hetzij op eene groo- tereop 't oog of door het bezigen van hulpmiddelen tot het nemen van afstanden, als daar zijn: geruit papier, een passer, een graadboog, een strookje papier om afstanden over te brengen, enz. Omtrent de op de kaarten voorkomende conventioneele teekens wordt nog opgemerkt, dat deze de voorwerpen zooveel mogelijk aanduiden door hunne projection op een waterpas vlak. De daarvoor meest gebruikelijke teekens zijn gewoonlijk in een op de kaart voorkomende legenda aangegeven, en worden geregeld naar de bij het topographisch bureau bestaande voorschriften. Voor kaarten, welke niet bij dat'bureau vervaardigd worden, is in algemeene trekken een voorschrift vastgesteld bij algemeene order No. 57 van 1870, welk voorschrift voor een ieder verkrijgbaar is en waarnaar dus kortheidshalve wordt verwezen. b

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 306