Met de besproken keunis toegerust en het ve-rder eens zijnde, welk nut voor den militair te trekken valt uit elk der beide hiervoren bedoelde kaartensoortenkan het niet moeielijk zijn, het onderricht in 't lezen van kaarten te regelen. Dat nut is zelfs voor den weinig practisch gevormden officier niet twijfelachtig. Stellen toch de overzichtskaarten ons in de gelegenheid, een algemeen, duidelijk overzicht te verkrijgen van een of meer gewesten, waaruit men kan leeren kennenhet algemeen verband tusschen de middelen van gemeenschapzoowel bij offensieve als defensieve handelingenden algemeenen toestand van het terreinde belang rijkheid van landingspunten of accessen naar het binnenland, de ligging van versterkte punten, iu 'tkort, al zulke hoofdzaken, waarop zich de verdediging van of de aanval op eene landstreek dient te baseeren de detailkaarten zijn hetdie ons nader kennis doen maken met de bijzondere toestanden van die als gevaarlijk of gunstig beschouwde punten. Het oordeel daaromtrent toch hangt af van den aard der commu nicatiemiddelen met de daarin gelegen bruggenovervaarten enz.; van de ligging dier punten, ten opzichte van het omringende ter rein, namelijk of ze al dan niet gedomineerd worden; van de ge schiktheid tot het nemen eener stelling aldaar, of tot het verster ken daarvan door middel van permanente of temporaire verdedigings middelen; voorts nog van de natuurlijke hulpmiddelen, welke men er aantreft voor eene offensieve of defensieve handelingvan de der waarts voerende accessen en van daar uitgaande retraitewegen van de uitgestrektheid van het te observeeren terreinom overvallin gen of omtrekkingen te voorkomenvan de gesteldheid der landings plaatsen, dat is dus van den toestand der stranden en ankerplaat sen van de terreinhellingenvan de zwakke puntendie men aan eene of andere versterkte stelling toekent; in het algemeen, vaneen aantal bijzaken, welke wij grootendeels uit die detailkaarten kunnen leeren kennenof die er iu ieder geval voeldoende op zijn aan gewezen, om diensvolgens het later te verrichten terreinonderzoek te regelen. Is dus de vaardigheid in het lezen van overzichtskaarten een eerste vereischte, om zich spoedig vertrouwd te kunnen maken met het oorlogsterrein in het algemeen en daarop zijne verdediging of troe pen bewegingen in groote trekken te regelen, die in 't lezen van detailkaarten is van niet minder nut, wijl men zich dan spoedig 300

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 307