301 een vrij zuiver denkbeeld kan vormen van de tactische waarde van speciaal aangevyezen punten. De beste wijze van kaartenstudie ishaar gepaard te doen gaan met toepassingen. \oor de overzichtskaarten bestaan deze in het ontwerpen van een plan van aanval of verdediging voor zekere landstreek waarbij men echter met betrekking tot de middelenwelke men daartoe be zigt, binnen de grenzen der waarschijnlijkheid dient te blijven en voor de detailkaarten in het kiezen of aangeven van troepenstel lingen zoowel wanneer er sprake zou kunnen zijn van groote troe penmassa''s als voor het gevaldat men alleen 't oog heeft op kleine detachementen bij veld of voorpostendienstverder in het kiezen van verdedigbare punten en aangifte van de daar noodig geoordeelde versterkingen in een plan van aanval op eene in staat van tegenweer gebrachte positie of kampongin het ontwerpen van een goed tracé voor wegenenz. Wordt de kaartenstudie op deze wijze toegepast, dan voorzeker kan zij aangenaam en leerrijk gemaakt worden. Bij velen zal dan het onderricht leiden tot lust, om de kaarten, welke zij onder hun bereik hebben of krijgenvoor zich-zelven te bestudeerener zich volkomen vertrouwd mede te makenen zoodoende hunne kennis van eene landstreek of een gewest zoodanig aan te vullendat zij zich daarin zullen te huis gevoelen, wanneer hunne diensten er mo gen worden vereischt. Ofschoon in de laatste jaren het opperbestuur zich heeft beijverd, om de topographische kennis van Nederlandsch-Indië zoo veel mo gelijk aan te vullen, is deze evenwel van het grootste gedeelte des archipels nog zeer gering. Het gemis van de bovenbeschreven hulpmiddelen dwingt derhalve den Indischen militair, die dikwerf geroepen is, om in weinig be kende streken te ageerenom, door terreinstudie en het vervaardigen van schetsen, zeiven zoo goed mogelijk in de bestaande leemte te voorzien. Eenige beschouwingen dienaangaande zullen, het onderwerp van het tweede gedeelte dezer verhandeling uitmaken.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 308