302 II. TERREIN-STUDIE. Hebben wij hiervoren getracht aan te toonenvan hoeveel belang het voor den militair is, om zich het vlug en nauwkeurig lezen, van kaarten eigen te makeneen niet minder dringend vereischte moet het voor hem geacht worden, dat hij zich oefene in de juiste beoordeeling en het doelmatig partij trekken van het terreinwaar op hij zal moeten ageeren. Een geoefende blik is het criterium van militaire geschiktheid vooral voor hen, aan wier zorgen de leiding van troepen moet wor den toevertrouwd. Door de oneindig vele verscheidenheden in de terreinformatiën is de omvang der terreinstudie onbegrensd. Bij elke verandering van standplaats doet de verkenner nieuwe ontdekkingen; daarom zal slechts een goed, veelgeoefend oog den militair in staat stellen, zich onder alle omstandigheden spoedig te oriënteeren, en het voor hem liggend terrein met juistheid te be- oordeelenten einde er vervolgens een zoodanig gebruik van te makendat het beoogde doel op de beste wijze wordt bereikt. Daar nu de tijd, waarover in den oorlog voor zulk een terrein- onderzoek te beschikken valt, meestal betrekkelijk kort zal zijn, ja juist in de gewichtigste oogenblikken bij voorbeeld in t ge vecht het vluchtig aanschouwen van het terrein voldoende moet wezenom den aanvoerder eener troepen afdeeling zich daarvan eene juiste voorstelling te doen maken, ten einde in verband daarmede onmiddellijk zijne maatregelen te nemen, zoo kan aan de vorming van den militairen blik niet genoeg zorg besteed worden. Nu dan ook bij de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren meer en meer hooge eischen worden gesteld aan de verstandelijke ont wikkeling van den krijgsmanziet men in alle landen een streven om den officier, ja zelfs den minderen militair deze vaardigheid ei gen te maken in het verkennen van terrein. Algemeen beijvert men zichhet daartoe noodige onderricht te verheden tot een zelfstandig onderdeel der algemeene opleiding van den militair, wijl oefenings- marschen, groote manoeuvres of vuurexercitiënwaarbij de aandacht dikwerf op zoovele andere zaken moet gevestigd blijven, niet meer toereikend worden beschouwd tot vorming van den militairen blik. Het voornaamste doel, dat met de verkenningsoefeningen moet worden beoogd, is zooals gelijk zoo even reeds gezegd werd

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 309