ten einde in staat te zijnde hem verstrekte lastgevingen tot een goéd einde te brengen. Als aanvoerder van sterke patrouilles of strooptochten, als bevelhebber van voorhoeden, achterhoeden of flank dekkingen bij voorpostendienst en andere bijzondere handelingen en ondernemingen zullen den officier vrij hooge eischen gesteld die nen te worden. Bij de veronderstellingen zal men zich echter steeds bewegen binnen de, door de tactiek bepaalde, grenzen, en zullen alle combinatiën, vallende op het gebied der strategie, geheel bui ten spel dienen te blijven. Voor den onderofficier kan dit onderricht natuurlijk binnen veel engere grenzen teruggebracht worden. Van de volgorde der oefeningen en hare oordeelkundige leiding, zoomede van den ijver des onderwijzers voor, en zijne ernstige op vatting van de hem opgedragen taakhangt' als af. De practische oefeningen zouden op de volgende wijze geregeld kunnen worden: le oefeningsmarschenmet het doel, als algemeene voorberei ding het terrein te doorloopente leeren overzienen zich met som mige détails als herkenningsmiddelen bekend te maken. 2« verkenning van kleine terreingedeelten of van enkele terrein- voorwerpengevolgd door eene beschrijving en beoordeeling uit een militair oogpunt. 3e oplossing van tactische veronderstellingen op de plaats-zeive dat ishet partij trekken van de door 1 en 2 opgedane kennis on der bepaalde omstandigheden. 4e voor de officieren en enkele zeer geschikte onderofficierenter reinverkenningen voor een bijzonder doel, met last, daarover, onder over legging van croquis, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk te rapporteeren. Omtrent een en ander wordt het volgende opgemerkt Ad 1. Oefenings-marschen. Bij oefeningsmarschen is te letten op de gevolgde wegenhunnen toestand, de in de nabijheid gelegen terreingedeelten of voorwerpen, hunne waarde voor het een of ander militair doelvooraf te bepalen door nauwkeurig onderzoeklater door de voorwerpen of terrein gedeelten slechts op een afstand te beschouwen. Hiermede gaat onafscheidelijk gepaard het schatten van afstanden, waarbij dan dienen besproken te worden, de daarop invloed uit oefenende omstandigheden als: de wijze van verlichting, de stand der zon, de toestand van den atmospheer, het kleuren-effect, de 304

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 311