305 invloed van watervlakten, het zien over dalen, dan wel van de hoogte naar de laagte en omgekeerd, het schatten van afstanden naar het geluid, enz. Van dezelfde invloeden moet rekening gehouden worden bij het schatten van stroomsnelheidhellingen en betrekkelijke hoogten. Door opmeting of nameting op zuivere plannen of kaarten zijn de geschatte waarden te verifiëeren. Deze oefeningen kunnen gepaard gaan met het zich leeren oriën- teeren op het terrein, waarbij behandeld kan worden het gebruik der boussoleterwijl verder gewezen kan worden op 't partij trekken bij het oriënteeren van enkele waarnemingen in de natuur, alsde stand der zon, het zuiderkruis, heerschende winden enz. Tevens kan aanleiding gevonden worden tot eenig onderricht in militaire uitdrukkingen als dekkenbedekkendomineereninzien defileerenverbindenen wat men moet verstaan doorvrij open bedekt, gecoupeerd, geaccidenteerd terrein, enz. Ad 2. Verkenning van kleine terreingedeelten of van enkele terrein voorwerpen. Hiertoe kiest men a. Kleine terreingedeeltenzonder eenige bepaalde tactische waar de, te beginnen in meer open, later in moeilijker terrein, en beschouwt hen van een standpunt, waaTop ze goed te overzien zijn. i. Marschroutesdus gedeelten van hoofdwegen met de terrein- strooken, ter weerszijden tot op den afstand van een halven ki lometer. c. Terreinen en terreinvoorwerpen van erkende tactische waarde, namelijk steunpunten van slag- en voorposten-liniënbenevens die, welke van belang zijn voor den kleinen oorlog, als: bosscben, kam pongs, brug- en bergdéfilés enz. Bij deze oefeningen begeeft zich de verkenningsafdeeling op een puntdat een zoo ruim mogelijk uitzicht toelaaten een der leerlingen wordt gelast, eene korte militaire beschrijving te geven van het op te nemen terrein of voorwerp, zoomede de waarde er van te bepalen uit een algemeen tactisch oogpunt. Deze terrein beschrijving omvat in de eerste plaats de ligging, uitgestrektheid en hoofdtrekkendaarna wordt beschreven het algemeen karakter naar den terreintoestand, de mate van bedektheid en den loop der rivierenwaarbij de invloeddoor een of ander uitgeoefend op de begaanbaarheid, de gemakkelijkheid van het overzien, en de uit werking der vuurwapens in 't kort moet worden aangegeven.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 312