303 en zoodoende sommige officieren daarin, maar vooral in het maken croquis of terreinschetsen te oefenen. Ook daarbij zal men steeds van zulke veronderstellingen moeten uitgaanals zich in den oorlog kunnen voordoenbij voorbeeld verkenning van wegen, die als marschroutes te gebruiken zijn; van terreinen voor troepenkampementen; van plaatsen, met het oog op eene tijdelijke inkwartiering van troepen; van belangrijke positiè'ni accessen défilés enz.terwijl men eindelijk zulke verkenningen met vrucht dienstbaar kan maken aan de verbetering en aanvulling van bestaande kaarten. De officier, wien zalk eene opdracht ten deel valt, moet indachtig zijn, dat het hier eene zaak van vertrouwen geldt, wijl de chef op grond van de door hem verstrekte inlichtingen en schetsen zijne beschik kingen neemt, en zich dus geheel moet kunnen verlaten op de nauwkeurigheid en volledigheid dezer gegevens. In de eerste plaats zal hij zich moeten beijveren, een zoo uitge breid mogelijk overzicht der bewuste landstreek te bekomen. Daartoe zal hij uit alle domineerende punten het terrein verken nen, om te bepalen, welke de beste wijze is, waarop hij het détailonder- zoek aanvangen en de vervaardiging zijner terreinschets inrigten moet. In hoofdzaak is hetgeen daarna te verrichten valt, volmaakt het zelfde als bij de oefeningen sub besproken werdalleen zal thans al hetgeen men waarneemt in een duidelijk rapport moeten samen gevat worden, en het geheel door een gemakkelijk leesbaar over zichtskaartje en, wat sommige bijzonder merkwaardige terreingedeel ten betreft, door détailschetseu meer aanschouwelijk gemaakt wor den. Bij de opmaking van dit rapportdat behoorlijk in den vorm. doch slechts met potlood geschreven behoeft te zijngelijk zulks in de werkelijkheid slechts het geval kan wezen en dat zelfs in sommige gevallen geheel vervangen kan worden door de aantee- keningen op de terreinschets, zal men zich steeds verplaatsen in den toestand van hem, die den last gaf tot het doen der verken ning, en dus altijd voor oogen houden, wat deze onder de gegeven omstandigheden eischen zal en moetdat is hetgeen voor hem van belang is te kennen. Rapport en croquis zullen elkander aanvullen; men zal in het eerste niets omschrijven, dat uit het laatste op te maken is en om gekeerd. Hebben wij door het voorgaande, naar ons beste vermogen, ge-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 315