309 tracht duidelijk te makenwat wij onder verkenningsoefeningen wenschen gerangschikt te zienen zouden wij hiermede onze taak als geëindigd kunnen beschouwen, volledigheidshalve wenschen wij hier nog te bespreken en aan te wijzen enkele, met dat onderricht in nauw verband staande zakenals a. de keuze van de terreinen voor de oefeningen l. de tijdaan die oefeningen te besteden c. hare leiding; d. de wijze van vervaardiging van croquismet aangifte van de daarbij te gebruiken hulpmiddelen. Wat betreft de keuze van het terreinzoo is men daarin voor elk garnizoen gebonden aan de onmiddellijke omgeving der garni zoensplaats namelijk aan een afstand van ongeveer 5 of 6 palen daar tijd en verschillende diensten niet zullen toelatenzich met een deel ,der officieren en onderofficieren verder of langer dan een dag van de standplaats te verwijderen. Mogen nu al bij sommige plaatsen binnen dien rayon betrekke lijk weinig geschikte terreinen voor de bedoelde oefeningen worden aangetroffenbij vele andere garnizoenen op Java en ook op onze buitenbezittingen zal men daarentegen eene ruime keuze hebben; terwijl bij de vele mutatiën onder het officierspersoneel in deze ge westen, een ieder in de gelegenheid zal komen, die oefeningen ook in daartoe meer gunstige streken te kunnen bijwonen. Doch ook daar, waar de keuze tot zeer enkele terreingedeelten beperkt blijft, is altijd nog ruimschoots gelegenheid tot het geven van goed on derricht. De bewering tochdat in zulke garnizoenenna verloop van korten tijd alle terreingedeelten zijn bestudeerd en besprokenis voor wederlegging vatbaar. De omstandigheiddat bij de oefeningen terreinen kunnen bezocht en doorloopen worden, welke bij oefe- ningsmarschenmanoeuvres enz. dienen vermeden te worden bij voorbeeld: tuinen, bebouwde velden, zwaar doorsneden landstreken enz. zal de gelegenheid gevenhetzelfde terrein van verschil lende standpunten te overzienen dus het detailonderzoek tot in de geringste bijzonderheden voort te zetten. Weldra zal men zich dan overtuigenhoe onvolledig men dat terrein na eene eerste be schouwing heeft leeren kennen en beoordeelen. Bovendien kan hetzelfde terrein geschikt zijn voor verschillende toepassingen uit den kleinen oorlog, en ook door dit middel zal men het meer volledig leeren kennen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 316