310 Dat het voorts wenschelijk is, de verkenningsoefeningen zoodanig te regelen, dat geleidelijk alle, en in de eerste plaats de belang rijkste, terreingedeelten in de omgeving der garnizoensplaatsen worden bezocht, zal wel geen tegenspraak ondervinden. Yoor de meer geoefendendus voor henvan wie de topographische beschrijving en de beoordeeling der tactische waarde van een terreindan wel de behandeling van een of andere tactische vraag kan gevorderd wordenzal men in de omgeving van elk garnizoen ruimere keuze van geschikt terrein hebben. Met deze officieren zal men bij de verkenningsoefeningen niet gebonden zijn aan den rayonvan welken hiervoren sprake was daar de afwezigheid uit het garnizoen van een of twee officieren voor een dag of een paar dagen niet zoo storend op de algemeene dienst regeling zal werken. Wil die keuze echter in 't algemeen gelukkig zijn, dan zal hij, die met het onderricht belast is, in de eerste plaats volkomen bekend moeten zijn met de omstreken, en zal hem dus tijd en gelegenheid gegeven moeten worden, om zich daarvan op de hoogte te stellen, hetzij door eigen onderzoek, hetzij door het aanschaffen en bestudeeren van alle deugdelijke kaarten, die er van bestaan. Bovendien zal de onderwijzer bij zijne op te geven veronder stellingen zich niet altijd bepalen tot handelingenwaarbij het succes aan onze zijde wordt aangenomen; integendeel moet men den offi cier ook leeren handelen op, en leeren gebruik maken van een terrein onder zeer ongunstige omstandigheden. Immers, door de poging eener van onze zijde verrichte offensieve handeling als mislukt te doen veronderstellenzal den leerling kunnen worden aangetoond, op welke wijze partij getrokken kan worden van het terrein tot dekking der teruggeslagen troepen, dus tot besparing van krach ten, waarvan het welslagen van een hernieuwden aanval kan af hangen. Eeue veronderstelling zal natuurlijk aanleiding geven tot het bespreken van de veranderingenin de positie noodzakelijk ge worden door den loop van 't gevecht. Het verdient aanbeveling, na afloop der veronderstelling dooreen der leerlingen een rapport te doen uitbrengen omtrent de geheele handeling. Hoe naar onze meening zulk een verslag zou kunnen worden ingericht, zal door het volgende voorbeeld worden opgehelderd.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 317