313 i Dit is niet juist! De vijand ging snel tot den aanval over; terwijl hij den eersten fouragewagen bemerkende den sergeant S. in het front bezig hield, den in de nabijheid van den weg naar C. (dus op den terugtogtsweg) geplaatsten sergeant Z. met overleg aanviel, en in ieder geval de verdere fourageering zou hebben onmogelijk gemaakt, zoo niet tijdig eene kompagnie ter hulp ware gesneld van den sergeant S. Deze, een zeer jeugdig onderofficier, beging in den aanvang den misslag zoo als gewoonlijk het geval met eerstbegin- nenden is om de fourageering in de on middellijke nabijheid van den molen te willen dekken. Door eenige vragen wist ik hem echter spoedig op de gedachte te brengen, zijne stelling te veranderen en omstreeks 1000 pas noord-oostelijk van den molen eene positie te kiezen, die zeer doelmatig was. Overigens moet ik van den aanvoerder getuigen, dat hij bij de oefening vlugheid van begrip, geschiktheid en voorzichtigheid aan den dag heeft gelegd, terwijl hij bovendien snel wist te handelen. Met een croquis van weinige lijnen heeft hij voorts een schets van den loop van 't gevecht kunnen geven. N. N. Zeer voldoende. Dden 17e December 18... De Bataillons-Kommandant, R. ik moest echter trachten, den vijand zoo mogelijk nog een half uur op te houden. Nadat deze zich echter weder verza meld had, hernieuwde hij den aanval, en zag ik mij dien ten gevolge genoodzaakt, de sectie van den sergeant Z. tot in de nabijheid van den molen te doen retireeren. Ter nauwernood had 'ik hem daar eene nieuwe stelling doen innemen, toen eene kompagnie, welke tot onze ondersteuning uit C. was opgerukt, naderde, en nog slechts omstreeks 2000 pas van ons ver wijderd was. Hierdoor werd de vijand genoodzaakt in allerijl terug te trekken. Door den vijand zoo lang mogelijk op te houdentot dat hij op het gezicht der te mijner ondersteuning oprukkende kom pagnie moest retireeren, waardoor het fourageren ongestoord voortgezet kon wor den had ik aan den mij opgedragen last voldaan. Te Dden 5 October 18. S. Sergeant der kompagnie van het Bataillon Infanterie. 14

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 320