315 in die mate als de omvang der hem toe te vertrouwen opdrachten eischtvoor den officier het onderricht veel tijdja soms geheele dagen zal vorderenwil men er degelijke resultaten van zien. Wie met de leiding der verkenningsoefeningen dient te worden belastzal geheel afhangen van de sterkte der garnizoenenin welke men tot dat onderricht overgaat. Slechts daar, waar betrekkelijk veel troepen hunne standplaats hebben, zal tijd, gelegenheid en personeel gevonden kunnen worden, om de oefeningen op de door ons bedoelde wijze te doen plaats hebben. Daar zouden zich dan de bataillonskommandanten met de leiding hunner ondergeschikte officierenen de kompagnieskomniandanten met dat van hunne ouderofficieren kunnen belasten. Aan hen moet het overgelaten blijvenwelke richting aan dat onderwijs zal worden gegevenzij zullen echter doordrongen moeten zijn van de waarheid der vroeger reeds gemaakte opmerking, dat van hun ernstigen wil en hun ijver het te verkrijgen resultaat grootendeels afhangt, en dat ook hier een zekere mate van moreelen dwang zal worden gevorderdom iets degelijks tot stand te brengen. Ten slotte nog een enkel woord over de vervaardiging van croquis en de daarbij te gebruiken hulpmiddelen. Door croquis wordt op militair gebied verstaanalle graphische terieinvoorstellingenwelke niet berusten op nauwkeurige, wiskun stig zuivere opmetingen. Elke vluchtige terreinschets, hetzij deze gemaakt is bij het vol gen eener marcherende kolonne, hetzij naar eene meer tijd vorde rende opneming op 't oog en de paswordt daaronder begrepen. Bij het vervaardigen van croquis zal dus de nauwkeurigheid worden bepaald dooren grootendeels afhangen van het doel en den beschikbaren tijd. Eén stelregel is daarbij nimmer uit het oog te verliezen "liever weinig maar goed, dan veeldat niet te vertrouwen is, en hoe grooter militaire waarde aan het een of ander deel van het terrein moet worden gehecht, des te nauwkeuriger zal de daarvan te vervaardigen schets dienen te zijn." Een juiste militaire blik, gepaard met de gave, om niets onop gemerkt voorbij te laten gaanzullen bij het vervaardigen van croquis zeer te stade komen. Duidelijkheid van teekeuing is een eerste vereischte en slechts eene oordeelkundige verdeeling van den voor 't vervaardigen van

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 322