316 de schets beschikbaren tijd kan tot bruikbaar werk leiden, wijl men maar al te dikwerf geneigd is, om in den aanvang in te veel détails te vervallen, waardoor men verplicht is, het daardoor veroorzaakt tijdverlies in te halen, ten koste van het latere werk. 'Men verzuime dus niet, alle mogelijke hulpmiddelen te baat te nemen, waardoor het werk kan worden bespoedigd, en verlieze wij ders niet uit het oog daar beschrijving en croquis elkander moeten aanvullen, - op de schets al het détailwerk achterwege te laten, dat uit de beschrijving genoegzaam is op te maken. Het vervaardigen van terreinschetsen zal in de practijk slechts in weinige gevallen van den in de gelederen dienenden officier ge vorderd moeten worden, en dan nog betrekking hebben op gevolgde marschroutes met de daaraan grenzende terreinstreek, op terrein- voorwerpen van tactisch belang, als voorname kampongs of kleine plaatsen met omliggend terrein, op défilés, belangrijke terrein- hindernissen, enz. Men zal dan ook bij de oefeningen zich tot opdrachten van voren- bedoelden omvang dienen te bepalen. Het theoretisch onderricht, dat het vervaardigen van croquis moet voorafgaan, dient zich tot het hoog noodige te bepalen, en vordert dan ook geen buitengewone kennis of oefening. Een goed begrip van het gebruik der gewone zakboussole, welk instrument bij vluchtige opnamen meestal gebruikt wordtee waarvan toch het meerendeel der officieren te velde zal zijn voor» wordt in de eerste plaats vereischt. Kan het zijndan zou men het onderricht ook kunnen uitstrekken tot de kennis van de smalkalder patent-boussole en van het patent niveau, wijl men daar, waar tijd en gelegenheid zulks veroorloven met deze instrumentjes croquis van meer nauwkeurigheid zal kunnen vervaardigen. De inrichting dezer meetwerktuigen is van te algemeene bekend' heid, dan dat het noodig zoude zijn, haar thans te beschrijven. Bij het gebruik zij echter het volgende opgemerkt: De boussoleonverschillig van welke inrichtingwijst op het tenen eene standvastige richting, den magnetischen meridiaanaanen geef het middel aan de hand om den hoek te bepalenwelke door ieder andere willekeurig te kiezen richting met de standvastige lijn wor gevormd. Bedoelden hoek noemt men azimuth en wordt op den rand boussole afgelezen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 323