318 Behalve de hiervoren bedoelde instrumenten kan men tot het spoe dig vervaardigen en duidelijk bewerken van croquis ook nog tot de volgende eenvoudige hulpmiddelen zijn toevlucht nemen, als: a. geruit papiernamelijk papierdat in vierkanten van een halven centimeter zijde verdeeld is. Heeft men toch vooraf bepaald op welke schaal de terreinschets vervaardigd zal wordendus hoeveel passen een halve centimeter zal voorstellen, dan zijn de opgemeten afstanden gemakkelijk en zonder behulp van een dubbele palm of maat met vrij groote nauwkeurigheid uit te zettenhetgeen dus tot eene met de werkelijkheid overeenstemmende figuur zal leideneveneens als het gebruik van 5. een kleinen graadboog of transporteur, oin de van de boussole afgelezen azimuths zoo nauwkeurig mogelijk uit te zetten c. gekleurde potlooden, bij voorbeeld blauwe en roode, om daar mede de rivieren, steenen gebouwenbruggen enz. aan te geven waar door de duidelijkheid der teekening en daarmede hare waarde zeer zal worden verhoogd; d. een gelinieerd zakboekje voor het maken der vereischte notitiën of zoogenaamde terreinbeschrijving. Wil en kan men meer zorg aan het te vervaardigen croquis be steden, zoo zou men daarbij gebruik kunnen maken van een hand- planchet, waardoor het schetsen met meer netheid en nauwkeurigheid kan plaats vinden. Een vrij goed, van alle gereedschappen en hulpmiddelen voor zien veldplanchet kan ieder officier voor zich zelveu vervaardigen. Daartoe neme inen (zie figuur 13) een stuk zwaar bordpapier van omstreeks 4 decimeters zijde. Men bevestige daarop vier lissen 1.1.1.1., die zullen dienen tot het vasthouden van een zeker aantal, bij voorbeeld tien of twintig, vellen geruit opdracht- of schetspapierwaarvoor gewoon schrijfpapier kan worden genomen en van omstreeks 29 centimeters zijde. Op de overschietende rauden van het bordpapier vindt men dan de noodige ruimte tot het bevestigen eeuer kleine boussole, bij voorbeeld bij B, van een stuk gomelastiek in potloodvorm bij GE, van gewone en gekleurde potlooden bij P P en des noods ook van een dubbele palm bij D P. Aan de onderzijde van het dus inge richte planchet maakt men een stevige lis of een oog, waardoor de linkerhand, op welke het geheel bij het terreinschetsen rusten moet, kan gaan en daaraan dan voldoende verbonden zijn zal. Dit onkostbaar en zeer gemakkelijk te vervoeren planchet, dat,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 325