Het maximum is te lang gesteld; dit zouden we wenschen te brengen op 14 dagenmet strenge bepalingdat die straf overal op dezelfde wijze moest worden ondergaan, hetgeen nu niet ge schied; b. v. den arrestant ontslaan x/2 uur vóór eenigen dienst, en weder in arrest stellen terstond na eiken dienst. Voor den soldaat is deze correctieevenals voor de onder officieren en korporaals, eene waarschuwing om zich te beteren en tot inkeer te komen. d. Het kwartier-arrest ten hoogste gedurende óéne maand. liet maximum moest naar wij meenen 14 dagen zijn, om de zelfde reden als bij art. '29. e. Het stads-arrest ten hoogste gedurende twee maanden. Als bij 29. Het doen van strafwachtenstraf-exerceeren werktoeren in de chambrée en in het kwartier of in de stad. Het eerste gedeelte //strafwachten" is vervallen (zie art. 150 van het regl. op den inw. dienst) en hebben we ook nimmer zien toe passen en toch is zijonzes inziensniet zoo ondoelmatigoppas sende soldaten zouden hierdoor in hun dienst worden verlicht't zou een belooning zijnals het warevoor hun goed gedrag. Het straf-exerceeren werd vroeger veelvuldiger toegepast dan nu, en volgens onze meening heeft men goed gedaanmet hierin ver mindering te brengen. Wel is waar oordeelen de alg. orders van 1833 No. 7 6, van 1859 No. 33 3 en van 1871 No. 99, zooals we reeds aanstiptendeze correctie doelmatiger dan die van provoost en politie-kamer en zouden we bijna geneigd zijn zulks te beamenomdat bedoelde strafien niet worden ondergaan gelijkvol gens onze inzichtenbehoorde te geschieden, dochbij al het ge brekkige hiervanachten wij nogtans die correctiën doelmatiger dan het //straf-exerceeren" en we zouden deze straf geheel en al wenschen af te schaffen. Ze kan o. i. in vele opzichten bestempeld worden rnet den naam van plagerijzonder eenig ander resultaat op te le veren dan het ontstaan van weerzin en wrevel tegen alles wat exer citie heet. Niet alleen de gestrafte, maar ook het kader zal, gelooven wij, 335

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 342