door die correctie slecht gaan exerceeren, als ze véél wordt toege past; werktoeren in de chambrée oordeelen wij doelmatig, vooral wanneer de oppassende soldaat hierdoor gebaat wordt; deze straf wordt echter, voor zoo verre ons bekend is, nimmer opgelegd; wèl die van //werktoeren in het kwartier," bestempeld met den naam van //toeren straf-corvée", en zulks nog uiterst zeldzaam; toch is die bestraffing goed, en voor de inlandsche militairen een der doel matigste, als namelijk dit straf-corveën onder behoorlijk toezicht wordt uitgevoerd en op urenwanneer de andere soldaten vrij zijn dus zoodanig, dat de gestrafte hierdoor nimmer vrij zij van eenigen anderen kompagnies-dienst of een ander corvée, anders zou de goed oppassende soldaat dit corvée voor hem moeten verrichten en er dus door benadeeld worden. Deze correctie is daarenboven voor Europeanen en inlanders voor- deelig voor de gezondheid, als men ze niet op het heetste oogen- blik van den dag doet ondergaan, en is op vele plaatsen zelfs aan te wenden ten algemeenen nutte, b. v. door het doen aanleggen van groente-tuinenhoutzagensteenenbikkensteenen en kalk aandra gen voor de genie enz.; hij, die niet wilde werken, moest streng gestraft worden. Het hoofdgebrek, bij de tenuitvoerlegging dezer straf, is, op de meeste plaatsengemis aan behoorlijk toezicht. Ga slechts een kampement of fort binnenobserveer dan de gestraftendie aan 't corveën zijn en ge zult ontwaren, dat zij veelal met den bezem in de hand rondslenteren, en zoo lui mogelijk wat vuil bij elkaar ve gen of zich occupeeren met zoogenaamd //strootjes trekkende sergeant of korporaal loopt of staat er wel bijmaar deze denkt dat het zoo behoort, en is even verlangend als de gestraften dat het bepaalde uur zal zijn verstrekenof er iets wordt uitgevoerd daar over bekommert hij zich al heel weinig. Bij vele korpsen is als regel aangenomende met kwartier arrest en politie-kamer gestraften ookofschoon hiertoe niet af zonderlijk gekommandeerd, tusschentijds extra te doen corveën; hoewel wij met deze bepaling instemmen is zijstrikt genomenin strijd met art. 44 en 49 van het Regl. v. Krijgst.de man wordt nu dubbel gestraft, daar het doen van werktoeren ook als eene be paalde straf moet worden aangemerkt. Werktoeren in de stad, hier niet opgelegd kunnende worden, blijven buiten beschouwing. 336

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 343