338 met provoost of cachot gestraft ziju). Hij moest verder niet het zelfde tractement genieten als zijne oppassende makkers; wel is waar verliest hij, die verhoogde soldij geniet, die toelage zoolang hij in de 2de klasse geplaatst is, doch dit is o. i. niet doeltreffend genoeg; daarenboven verliest hij, die geene verhoogde soldij geniet, bij die plaatsing niets van zijn tractement. Wij zijn van het denk beeld om elkeenin den strengeren strafcursus geplaatst 5 cents daags uit te betalen, even als de cachot- en provoost-arrestanten; het overige der soldij moest komen ten voordeele der menage, on verschillig of de man al dan niet in genot van verhoogde soldij was. We zouden dus, in dien geest, eene wijziging wenschen der alg. ord. van 1849 No. 8 11. Zoo hij met cachot of provoost gestraft werd, moest de in de 2de kl. geplaatste die straf op eene andere méér gevoelige wijze ondergaan dan de overige militairenb. v. in een locaal zonder brits of slaaptafelhèm zouden we ook alleen in de boeien willen sluiten. Bij uitzondering moeten hem echter voor zware vergrijpen deze correc- tiën worden opgelegd, voor hem is //rotting-straf" alsdan de doelmatigste. We zeiden zoo even het wenschelijk te achten, dat de tenue van den in de 2de kl. geplaatsten militair eene verandering onderging, ten einde hem terstond te kunnen herkennen; we hebben wel eens hooren beweren, dat zulks niet is aan te bevelen, omdat, en dit vinden wij curieus, de man hiermede zoude pronken! Wij gelooven niet, dat hij 't doen zal, wanneer hem b. v. een jas wordt gegeven met zwart laken knoopen, of hij moet al een bijzondere soort van pronkzucht over zich hebben. Hier in Indië is alleen bepaaldof beter gezegd //aangenomen dat de man, in het kwartier, op den linker-arm een C van witte stof moet dragen. Alleszins juichen wij de bepaling toe: dat Europeesche soldaten, die aan een' strengeren cursus (2de klasse) onderworpen zijn, zich niettemin blijven misdragen en zich daardoor den omgang met den op- passenden militair onwaardig maken, tot eene plaatsing bij het straf- detachement te Klatten moeten worden voorgedragen. Wellicht ware het goed, zoo eene dergelijke inrichting ook voor de inlandsche militairen bestond b. v. in iedere afdeeling of elk groot kommandement; het toedienen van rietslagen bij de korpsen zou dan natuurlijk zeer afnemen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 345